| FabiolaRaluca a întrebat:

Bună... Mi-am dat jos unghiile cu gel și am două probleme.
La un deget unghia crescută era rupta în mijloc și am zis sa o tai pentru ea deja era rupta și acum ma ustură foarte tare. Nu stiu daca se întâmplă din cauza ca am taiat o prea din carne sau e altceva. Iar la un alt deget, în colț, este un fel de un punct maro și dacă ating ma doare.
Cum aș putea proceda și ce ar trebui să fac?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Taie unghiile foarte scurte si lasa-le sa creasca singure.
Gelul ti-a afectat unghia si acum, pentru urmatoarele 3 luni, cat va creste unghia d ela mana complet, va trebuii sa le tai scurte si sa le ingrijesti.
Unghia care este rupta, taie-o f scurta, si pune un leucoplast pe ea, sa o protejezi. Maine vei fii mai bine, o sa vezi.

| FabiolaRaluca explică (pentru Violleta2022):

Să o tai și pe cea cu rana, dacă îi pot spune așa?

| FabiolaRaluca explică (pentru Violleta2022):

Să o tai și pe cea cu rana(cu acel punct maro), dacă îi pot spune așa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru FabiolaRaluca):

Bineinteles, cat poti taie pana la piele, ca ele cresc si se regenereaza.