| Ana1018 a întrebat:

Mi-am luat niste lentile care coloreaza ochii pentru halloween. Am vazut pe net cum sa le pun si sa le scot dar cat timp e bine sa le port? Adica se intampla ceva daca dorm cu ele si le port mai multe zile?

Răspuns Câştigător
| biwltyad a răspuns:

Niciodata nu se doarme cu lentilele de contact, mai ales cele estetice sau cum li se spune doar pentru costum. Cred ca era o limita de cateva ore, dar nu stiu. Dau acum un google.

Cele pentru vedere in jur de 10-16 ore cel mult la rand, dar despre astea nu gasesc nimic. Probabil tot asa, dar NICIODATA sa nu dormi cu ele sau sa inoti. Sa le scoti in fiecare seara si ai grija sa le depozitezi cum trebuie si sa fie mereu ele si mainile tale curate cand le pui, nu vrei o infectie urata.

| Ana1018 explică (pentru biwltyad):

Ok, mersi mult! Dar pe ele cu ce pot sa le curat?

| biwltyad a răspuns (pentru Ana1018):

Din cate stiu sunt solutii speciale pentru asta, intreaba la farmacie.