| Lola200228 a întrebat:

Buna, mi-am luat ulei de ricin cu vitamina a pentru sprâncene gene și par.
Ok, dar vreau sa va întreb cum fac masca de par cu uleiul de ricin? Mai pun ceva? Cât timp sa îl las pe cap?! Apropo, cine a încercat? Ati avut rezultate bune? Și dacă ati încercat pe gene, v-au crescut firele?

Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Hei. E destul de vascos uleiul de ricin, deci iti va incarca parul. Nu iti recomand sa il folosesti nediluat, pentru ca iti va trebui vreo 3 zile sa il scoti. Poti sa il combini cu alte uleiuri mai putin "grase", cum ar fi cel de argan, care se absoarbe imediat. Am inteles ca si cateva picaturi de ulei esential de rozmarin, poate accelera cresterea parului. Uleiurile acestea nu se folosesc nediluate, deci in combinatie cu uleiul de ricin e super. Poti folosi si ulei de masline extra virgin, lasa parul matasos, dar se ingrasa repede parul daca aplici la radacina mult ulei. Uleiul de cocos la mine nu a avut niciun efect, nici macar pentru hidratare. Uleiul de migdale & untul de shea sunt bune, le gasesti le 2 site-uri de incredere: organik.ro sau vegis.ro. Poti sa combini uleiurile, bagi varful degetelor in amestec si usor masezi scalpul, atat. Din experienta mea, mastile cu ulei nu sunt asa benefice pentru scalp pentru ca el deja secreta uleiuri, in cantitatea care crede el, care ajuta parul. Eu am inceput sa aplic mastile cu ulei doar la varfuri, ele se usuca cu adevarat si au nevoie de hidratare. Sper ca ti-am fost de folos!

4 răspunsuri:
| Corina64 a răspuns:

În masca de par poți pune puțin ulei de cocos, dar poți aplica uleiul de ricin asa cum este el pe par, dacă vrei sa crească parul aplica la rădăcină, îl lași pe par cam o ora după îți clătești foarte bine parul pentru ca e destul de lipicios. În cazul genelor aplica în fiecare seara cu o pensula de la rimel curata, nu numai ca vor creste dar vor deveni și mai dese, fa asta și pentru sprâncene, sper ca te am ajutat

| Bondarel99 a răspuns:

Uleiul de ricin trebuie dat doar la radacina firului de par pentru ca pe lungime nu prea are niciun efect hidratant. Este bun pentru intarirea radacinii firului de par si chiar il ajuta sa creasca putin dar in niciun caz sa te astepti la minuni pentru ca nu exista asa ceva. Daca vrei un par hidratat si pe lungime, foloseste ulei de masline. Eu asa faceam, la radacina dadeam cu ulei de ricin si pe lungime cu ulei de masline. Dar astea sunt ingrediente naturale, deci ca sa isi faca efectul trebuie sa le lasi minim 4-5 ore sau si mai bine, peste noapte.

| sunmetal11 a răspuns:

Fa o ''maioneza'' dintr-un galbenus de ou, vitamina A si o lingura de ulei de ricin, aplica la radacina si pe toata lungimea parului, acopera capul cu un prosop pentru 4 ore, poti face tratamentul in fiecare zi sau cel putin de 2 ori/saptamana.

| sunmetal11 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Cum sa-ti trebuiasca 3 zile pana scoti uleiul de ricin din par?! te speli pe cap si din 2 samponari s-a dus...