| jasmin1rose a întrebat:

(o întrebare pentru fete)

Cunoaşteţi tratamente eficient împotriva punctelor negre din zona T?
Eu mă confrunt cu ele încă din adolescenţă şi până astăzi n-am descoperit niciun produs care să dea cu adevărat rezultate.

Aştept orice sfaturi/secrete. De la schimbări în alimentaţie, la produse cosmetice, reţete naturiste. etc.
M-ar ajuta mult.

Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| viespar123 a răspuns:

Punctele negre apar de obicei in zona T a tenului, adica pe frunte, nas si barbie, dar sunt si situatii in care se ivesc si pe pometi. In termeni medicali, punctele negre se numesc comedoane deschise si nu sunt altceva decat foliculi care au o deschidere mai mare (pori deschisi) decat in mod obisnuit. Foliculii sunt, de fapt, dopuri formate din celule moarte si sebum, care blocheaza oxidarea melaninei (substanta care determina culoarea pielii) si devin negre.

Cauzele aparitiei punctelor negre sunt, asadar, stagnarea sebumului pe piele, precum si acumularea de bacterii, impuritati si celule moarte la nivelul tenului. O cosmeticiana priceputa te va scapa pentru o vreme de punctele negre, insa daca iti place sa ai grija singura de aceasta problema, iata cateva tratamente naturale care te scapa de punctele negre in doar 10 minute.

1. Fa-ti bai de aburi o data pe saptamana

Beneficiile bailor de aburi: cum sa ai un ten stralucitor cu tratamente facute acasa

Baile de aburi sunt excelente pentru ten, intrucat deschid porii si ii curata in profunzime de toate impuritatile, celulele moarte si sebumul. Dupa o baie de aburi de 15 minute, punctele negre vor fi mai usor de extras, porii se vor inchide, iar pielea va fi mai supla si mai catifelata.

2. Foloseste benzi pentru indepartarea punctelor negre

Benzile pentru indepartarea punctelor negre sunt o solutie excelenta. Dar ce te faci daca ai nevoie de ele urgent si nu le ai la indemana? Foarte simplu, iti faci singura benzi pentru indepartarea punctelor negre. Este un tratament natural de pe vremea bunicii, dar functioneaza excelent si in prezent. Ai nevoie de:
- 1 lingura de faina
- 1 lingurita de apa calduta
- 1/2 lingurita miere

Amesteca ingredientele si mai adauga apa daca este nevoie. Acest amestec ar trebui sa fie lipicios. Ia un post-it patrat si taie-l in 3 fasii. Aplica "lipiciul" pe o parte a fasiei, apoi lipeste banda pentru indepartarea punctelor negre pe zona cu probleme. Dupa 10 minute, "lipiciul" ar trebui sa fie uscat. Este momentul sa indepartezi banda si gata, adio puncte negre.

3. Prepara o mascuta pentru combaterea punctelor negre

Super simplu de preparat, mascuta pe care ti-o propunem va exfolia delicat pielea, va indeparta orice urma de sebum si piele moarta care acopera porii si va contribui la regenerarea celulelor. Ai nevoie de:

- 2 lingurite de miere
- 1/2 lingurita de scortisoara
- 1/2 lingurita vitamina E uleioasa

Lasa masca sa actioneze 10 minute. Punctele negre nu au nicio sansa sa supravietuiasca.

4. Fa-ti un tratament natural cu bicarbonat de sodiu

Bicarbonatul de sodiu este un ingredient-minune. Este ieftin si foarte eficient atat pentru tratarea acneei, cat si pentru indepartarea punctelor negre. Ai nevoie doar de 1 lingura de bicarbonat si cateva picaturi de apa, atat cat sa obtii o pasta groasa. Aplic-o in zonele cu puncte negre si dupa 10 minute clateste fata.

5. Apeleaza la clasicii fulgi de ovaz

Pentru acest tratament natural impotriva punctelor negre ai nevoie de fulgi de ovaz maruntiti, putin iaurt, cateva picaturi de ulei de masline si 1 lingurita de suc de lamaie. Dupa 10 minute, indeparteaza masca si bucura-te de un ten fara puncte negre.

8 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Retin A sau in cazuri severe Roaccutane.

| kiri11 a răspuns:

Citeste despre crema Perle Bleue, este o crema antirid, dar pe mine m-a ajutat sa scap si de cosuri sau punctele negre happy

| Felissa13Eden a răspuns:

Benzile pentru puncte negre.Sunt absolut minunate.
Aveam multe puncte negre pe nas, dar, dupa ce am folosit benzile de 3 ori pe saptamana, mi-au disparut.

| nugasescusernameliber a răspuns:

La mine au functionat mastile cu faina de malai si albus de ou, le amesteci bine, iti dai pe fata, stai 30 minute apoi te clatesti. 1-2 masti pe saptamana si vei observa ca tot mai putine puncte negre vei avea.

| AnnaBtw a răspuns:

Si eu am avut ingrozitor de multe puncte negre mai ales pe nas deoarece am tenul gras, insa mie mi le-a scos verisoara mea care lucreaza la un salon, adica e specializata in asta. Iti recomand un charcoal mask, cauta pe google, sunt acele masti lipicioase aplicate cu o pensula de machiaj, de obicei de culoare neagra, care scot toate impuritatile din pori inclusiv punctele negre. Mult noroc!

| Kris_Kristina_2003 a răspuns:

Du.te la dermatolog. Acolo te va sfătui el

| danykfc33 a răspuns:

Da exista un tratament pentru punctele negre se numeste black masc

Un produs calitativ
- care merită să-l încercați. Înainte de a fi utilizat nu uitați să vă spălați pe mâini și să facți băile de aburi.

BLACK MASK
- este un remediu efectiv pentru puritatea porilor faciali. Utilizarea sistematică sporește rezultatul dorit

Rezultat rapid
- Fața dvs. va fi curată și radiantă, vă recomandăm sistematic să utilizați BLAK MASK pentru profilaxie!

| Afk_Chrissa_1995 a răspuns:

Exista o masca neagra o aplici se intareste si iti ia toate punctele negre costa in jur de 100 lei