| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au folosit Minoxidil pentru cresterea barbii, as dori sa stiu mai exact cum l-au folosit!

1 răspuns:
| helloisme1234 a răspuns:

Pacientul trebuie să curețe și să usuce zona scalpului înainte de a aplica soluția. Acest produs se poate aplica pe părul umed. Pentru a utiliza soluția, se umple aplicatorul cu 1 mL de soluție (până la linia de 1 mL) sau se utilizează 20 de picături. Se departajează părul în zone de interes și se aplică soluția uniform pe zona afectată a scalpului. Se masează ușor zona respectivă. Se lasă zona să se usuce complet înainte de a utiliza alte produse de styling (de exemplu, geluri sau spume) sau înainte de a merge la culcare.

Înainte de utilizarea spumei, se clătesc mâinile cu apă rece și se usucă bine. Se aplică aproximativ o jumătate de capac de spumă pe scalp și se masează ușor. Se lasă zona să se usuce complet înainte de coafare sau de culcare.

Dacă apare iritația scalpului după aplicarea minoxidilului, este necesar să se evite utilizarea minoxidilului în zilele în care părul este supus colorării sau tratării chimice.

Nu se utilizează pe alte părți ale corpului decât dacă este recomandat de către medic. Nu se utilizează pe pielea roșie, dureroasă, iritată, răzuită, tăiată sau infectată. Pacientul trebuie să se spele bine pe mâini după aplicarea produsului. Se va evita contactul soluției de minoxidil cu ochii. Dacă se întâmplă însă acest lucru, pacientul trebuie să își clătească ochii cu cantități mari de apă rece.

Acest medicament nu trebuie utilizat mai des decât este indicat și nu se aplică pe un scalp iritat sau ars. Dacă minoxidilul se aplică pe pielea lezată a scalpului, va crește absorbția acestuia în corp, ceea ce poate avea efecte secundare grave. Produsul în care este minoxidilul poate conține alcool și poate fi iritant, respectiv poate produce uscarea pielii de la nivelul scalpului. Pacientul trebuie să întrebe medicul sau farmacistul cum să utilizeze acest produs în siguranță.

Pacientul trebuie să rețină că este nevoie de timp pentru ca părul să înceapă să crească mai des. Majoritatea indivizilor trebuie să utilizeze acest medicament în mod regulat timp de 4 luni pentru a vedea efectele. Acest medicament trebuie utilizat continuu pentru a menține creșterea părului. Dacă starea pacientului nu se îmbunătățește sau apar reacții adverse după utilizarea acestui medicament intre 4 si 6 luni, pacientul trebuie să se adreseze medicului.