| BIBICUȚA a întrebat:

Peste cateva zile plec in Delta Dunarii si nu stiu ce sa-mi iau in bagaj. Ma puteti ajuta?
PS=STAU 4 ZILE!
DAU FUNDA!

6 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

In primul rand, trebuie facuta o distinctie clara: te duci in Delta, la o pensiune/hotel sau te duci in Delta salbatica (si adevarata) cu cortul?
Daca te duci la un hotel, lucruri obisnuite, sport-casual si o jacheta subtire si impermeabila.
Daca te duci cu cortul, se schimba treaba. Iti trebuie haine care sa se usuce repede, sandale care sa nu-ti lase degetele descoperite sau bocanci de panza groasa (nu espadrile, nu bascheti gen Converse), sosete trei sferturi (buruienile Deltei zgarie rau!), neaparat o palarie care sa-ti umbreasca ceafa (nu vrei sa faci insolatie in Delta, crede-ma!), o trusa de prim-ajutor cu lucruri esentiale (bandaje, fasa elastica, analgezice, anti-diaretice etc.), spray sau lotiune anti-tantari. In rest, chestiunile obisnuite (lenjerie, articole de toaleta etc.). Nu cara aiurea cosmetice, in Delta nimeni n-o sa-ti admire machiajul sau parfumul. Presupunand ca nu pleci singura, lasa "masculii" grupului sa se preocupe de vesela, un dispozitiv de filtrat apa, corturi, saci de dormit etc.
In orice situatie, un aparat de fotografia "adevarat", nu strica!winking

| sweetys a răspuns:

Sprei de tantari pentru corp. Pastile si aparat de tantari penteu camera. O pelerina de ploaie. Haine atat groase cat si subtiri. Hainele sa fie cat mai comode. In resti prosop, sapun etc. Cam ce se ia cand pleci de acasa. Poti sa iei si o lanterna si o baterie externa pentru telefon.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Spray pentru țânțari neaparat. Haine puțin mai groase pentru ca seara se lasă frig. Dulciuri, snacksuri, apa, de toate.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Înainte de orice, ai neapărată nevoie de pastile de țânțari, dacă nu vrei să vii "ciuruită" de acolo big grin

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Buna! In primul rand:
1 haine de preferat subtiri dar trebuie sa ai la tine si ceva gros
2 pasta de dinti si periuta
3 sprei de gandaci
4 mancare si apa
5 jocuri gen: Remy, Sah, Table etc. (pentru momentele in care te plictisesti.
5 Adidasi ( sunt sigura ca vei vrea sa vizitezi locurile de prin zona si vei avea nevoie de incaltaminte comoda.
Cam astea sunt lucrurile de baza. Sper ca te-am ajutat. Fundita? big grin

| Lalalaoi a răspuns:

Haine subtiri, dar si ceva mai gros. Cel puţin doua perechi de papuci, incarcator, perie, lucruri de igiena, costum de baie, umbrela, o carte daca vrei, casti, ochelari de soare, pastile, etcccc