| Alexyne a întrebat:

Buna, problema e ca dupa epilare la subrat ma irit foarte tare si cateodata am rana..am incercat si cu crema depilatoare si cu ceara dar degeaba ca e mai rau, am fost la dermatolog si mi-a prescris nidoflor si comprese cu ceai de musetel. Intr-adevar a trecut dar doar cateva zile apoi eram la loc, ce e de facut in acesc caz sa treaca de tot?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Foloseste o crema depilatoare pentru axila pentru ca zona este sensibila si cu crema obisnuita te iriti. Nu tine crema foarte mult pe piele, doar cat scrie pe ambalaj. Dupa epilare spala zona cu apa calduta, nu fierbinte, chiar putin rece ar fi mai bine, apoi foloseste o crema pentru calmarea zonei dupa epilat. Iti recomand crema epilatoare de la avon si crema pentru calmarea zonei epilate de la elmiplant.

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai te scarpini cumva?
Sau cum apare rana?
Crema depilatoare e pentru pielea strong nu sensibilawinking
Incearca sa te faci cu lama, usor si neaparat o spuma sau gel de ras, sper ca nu te dai cu spuma de la sapun si dupa razi laughing
Dupa folosesti un gel calmant de aloe vera si eventual intre epilari dai cu o crema dermatocosmetica reparatoare si antiiritatii seara dupa ce faci dus si nu aplici deodorant atunci mai ales ca esti acasa si nah nu transpiri asa tare.
Atentie si la deodorant si el poate fi factor declansator pentru aceste iritatii, sunt atatia oameni nevoiti sa cumpere doar produse cat mai blande ca au probleme ca si tine.
Sa nu te pui sa folosesti Nidoflor in afara de perioada recomandata de medic.

| ancaval a răspuns:

Înainte de epilare, te speli cu apă să se ducă deodorantul. Te ștergi bine. Apoi te epilezi.
După epilare NU te mai dai cu deodorant, abia a 2-a zi.

| Cksihja a răspuns:

Bun te-ai epilat ai făcut rană doctorul ți-a dat un medicament dar te-ai epilat din nou și rana s-a deschis, ai răbdare să se vindece și nu te mai epila așa des, mai bine tunde-l scurt sau îl razi dar nu înainte de vindecare.

| mdc98 a răspuns:

Conteaza mult sa exfoliezi zona inainte de epilare, si sa iti hidratezi mereu pielea cu crema.