| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Problema stă in felul următor.
Am un păr foarte rar, iar caderea firelor e constantă. O mică îmbunătățire o observ daca folosesc de doua ori pe săptămână mască pe baza de ulei de cocos. Uneori mă tin de acest ritual, da de cele mai multe ori nu.
Aș dori un supliment/o masca pentru intarirea firului de păr si pentru creșterea acestuia sau diferite remedii fără a-mi afecta sănătateahappy.
Ceea ce îmi doresc este sa am un păr mai bogat si mai lung.
Voi cum procedati?
Mulțumesc anticipat! happy

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Deocamdata cel mai bun produs care exista pe piata pentru regenerarea si stoparea caderii parului este Forcapil (verde de preferat). Dar nu stiu daca o sa il gasesti ca l-am cautat eu si e stoc epuizat peste tot dar cica o sa apara din nou. Sunt niste pastile dar nu au ce rau sa iti faca pentru ca sunt vitamine din complexul B, biotina, acid folic, chestii din astea de care organismul tau oricum are nevoie iar de par nu mai zic. Mor de aia care zic ca nu iau vitamine pentru par ca sunt nu stiu cum (cand de fapt sunt doar niste substante benefice si nu abuzeaza nimeni de ele) cand ei se indoapa cu energizante, cola, margarina etc. ca alea sunt mai bune laughing Totusi daca ai in familie cazuri de calvitie ma indoiesc ca te va ajuta ceva, de asemenea daca folosesti vopsea asta poate fi un factor declansator si trebuie eliminata. Daca nu, inseamna ca problema vine din interior si se rezolva cu o cura de 2-3 luni.
Cat despre sampoane si alte chestii care se dau la radacina, astea nu prea au efect mai ales daca problema vine din interior iar pe uleiul de cocos s-au facut studii si nu exista nicio dovada ca ar fi bun pentru radacina parului, pentru regenerarea lui, e mai degraba bun hideatant si atat. Iar daca ma gandesc bine...tu ai spus ca problema ta s-a ameliorat cu ulei de cocos, oare nu pentru ca scalpul tau e foarte uscat?

| Depoka a răspuns (pentru Furnicuta000):

Sincer nu prea am acordat foarte multă atenție acestui aspect ( scalpul). Din ce am observat dupa utilizarea repetată a uleiului, procentul firelor de par cazute a scazut... Îmi crește foarte greu si e foarte subțire. Într-adevăr folosesc placa si ondulator, dar la câteva zile sau când este nevoie, iar ultima dată cand m-am vopsit a fost in urma cu 4 ani. De atunci culoarea părului este cea naturală.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Depoka):

Poate doar ai impresia ca iti creste greu pentru ca daca e deteriorat (placa si ondulatorul il deterioreaza) se rupe la varfuri, mai ales ca ai zis ca e subtire. Eu cand am bagat vopsea/decolorant in el se subtiase foarte tare si se rupea pur si simplu (mai ales ca foloseam si placa), ori la varfuri ori mai de sus, a fost groaznic