| Clorox a întrebat:

Bună seara... Am o problemă mare, de ceva timp am observat ca după ce mi-au trecut coșii au rămas semne vizibile, plus ca am și puncte negre pe față și mai nou mi se îngrașă tenul foarte rău. Mă simt foarte rău, ce imi sugeraţi?
Să apelez la fondul de ten mâine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu oricum ești fată.
Nu mai căuta să demonstrezi că ești băiat, că nu ești.

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, cu asemenea probleme trebuie sa te tii departe de astfel de produse.
MErgi la farmacie si cere ceva pentru semnele lasate de cosuri.
Pentru puncte negre, un scrub saptamanal, gasesti o multutime de retete cu ingrediente simple pe internet, cauta una care sa-ti fie mai usoara.
Pentru ten gras, nu prea ai exact sa faci, doar sa folosesti produse destinate acestui tip de ten.

| Drimmero a răspuns:

Esti barbat,, ce fond de ten visezi? Lasa-te natural/

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Băi, e nasol rău, zici că m-a lovit ciuma...
In fine, stau asa, nu prea am ce sa fac, o să-mi treacă

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Ce e rau sa te dai cu fond de ten? Si eu m-am dat de vreo 2 ori, atunci cand nu imi convenea ceva la aspectul fetei si trebuia sa plec undeva, si nu mi-a zis nimeni nimic, nici nu s-a observat ca eram dat.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Fondul de ten mai rau face,, nu e ok sa te dai cu fond de ten pe fata ca baiat/barbat

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Scrie undeva ca fondul de ten e doar pentru fete? Vreau si eu sa vad acea lege.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu vezi barbati ca se dau cu fond de ten? Sunt rare cazurile.,, dar nu vreau sa ma apuc sa comentez acest aspect, da-i cu zarul mai departe.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu vreau sa ma cert cu tine, asa ca o sa tac. Si ca sa iti raspund la intrebare, da, am vazut.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Stai linistit,, nu ai de ce sa te certi cu mine, in primul rand eu nu ma cert cu nimeni, n-ai sa ma vezi pe mine implicat in vreun scandal.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Ai dreptate, nu pari genul care sa se cearte cu cineva.

| Clorox explică (pentru Mayhem666):

Drimero are dreptate, chiar dacă există băieţi care folosesc fondul de ten asta nu înseamnă că și eu trebuie s-o fac, in fine, am trecut peste ziua asta cu bine happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Eu nu ma refeream ca trebuie sa il folosesti in fiecare zi, ma refeream ca poti sa il folosesti o data, daca ai un cos, sau ceva pe fata care se vede urat si vrei sa il acoperi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

El e din "lumea nouă".

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa iti demonstrez tie nimic, eu stiu ce sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

O adevărată garofiță

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Bwhahahahahaha,,,zi-le tu, unde-i barbatia de altadata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

În " Si eu m-am dat de vreo 2 ori, atunci cand nu imi convenea ceva la aspectul fetei ", subliniez pe " nu imi convenea ceva la aspectul fetei"( doar o fată ar spune asta ).

Pentru băiatul cu întrebarea, dacă ești băiat, nu te da cu fond de ten decât dacă ești prezentator TV.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am facut in viata mea asa ceva,, dar bine, eu am tenul ok,, nu sunt vreun bubos si imi permit sa zic, dar chiar si asa nu as putea avea vreun motiv sa ma dau pe fata cu cosmetice de fete...

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Nu mă dau măi, nu mai am probleme laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu oricum ești fată.
Nu mai căuta să demonstrezi că ești băiat, că nu ești.

| K0sti a răspuns:

Coșii?

| Clorox explică (pentru K0sti):

Dacă am greșit mi-ar face plăcere să imi explici unde și ce...
Eu știam de coși, nu coșuri.

| justanotheruser99 a răspuns:

laughing
Fondul de ten face mai mult rău decât bine, deci nu ti-l recomand. In schimb daca chiar vrei sa pui ceva pe fata, încearcă pudra. Absoarbe sebumul si nu îți mai strălucește fata.

| Clorox explică (pentru justanotheruser99):

Nu e chiar asa de rău cu tenul, nu strălucește sau chestii de genul, doar ca îmi simt eu fața așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa folosesti servetele absorbante pentru sebum daca este chiar asa grava problema. Gasesti la oriflame, nu-ti aplica produse peste sebumul existent pentru ca-ti blochezi porii si o sa ti se formeaza mai multe puncte negre.

Daca ai punctele negre foarte mari poti sa-ti iei niste plasturi pentru extragerea lor, dar daca problema nu este asa grava poti doar sa mergi la cosmeticiana sa ti le extraga. Plasturii nu-s foarte eficienti daca problema nu e hipopotamica. :))

Ca sa previi punctele negre si sa le tratezi pe cele existente ai nevoie de exfoliere. Exfolierea mecanica/ scrub-ul ( o baza uleioasa cu particule abrazive gen samburi de fructe pisate/zahar/ bicarbonat ) nu este foarte eficienta pentru ca doar indeparteaza " capul " oxidat al punctului negru si restul ramane in piele deci n-ai facut nimic.

Ai nevoie de un exfoliant chimic ( BHA ) care sa patrunda in straturile pielii si sa curete ce e acolo. BHA-ul o sa te ajute si la vindecare petelor post-acnee si la prevenirea si tratarea cosurilor.

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

De aici il poti cumpara :
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html
Iti recomand sa-l cumperi cand e o promotie gen 15% reducere la achizitionarea de 150 lei. Eu mi l-am luat de 1/8 martie anul trecut. ^^ Ma tine lejer un an cu aplicare zilnica pe fata si cateva aplicari prin alte zone.

Cura-ti bine tenul de doua ori pe zi, foloseste un gel de curatare bland care sa nu dezechilibreze bariera naturala a pielii. Gelul Bioderma Sensibio moussant este foarte bland cu tenul si poti sa-l folosesti si pe ochi fara nici-o problema. Poti incerca si gelul/spuma de curatare din gama balea med, se gasesc in DM si sunt mai ieftine decat dermatocosmeticele dar sunt formulate bine. Gasesti o lista aici :
http://pasagera.ro/produse-cosmetice-ieftine-si-bune-balea.html

Cel mai rau lucru pe care il poti face tenului e sa aplici produse cosmetice dar sa nu il cureti eficient. Mai raman reziduri de creme, praf, impuritati care trebuie indepartate, iar apa simpla nu poate face asta. Si in nici un caz sa nu folosesti sapun!

Bacteriile sunt in lumea lor pe o piele cu un ph ridicat cum e cel al tenului gras deci trebuie sa indepartezi excesul de sebum. Daca simti ca BHA-ul nu este suficient de hidratant pentru tine ( desi nu cred ) poti sa folosesti seara si o crema hidratanta gen bioderma sensibio light.

Daca esti predispus la cosuri este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila )