| Gurgiu a întrebat:

Buna seara, ce inseamna tester la un parfum? Nu este original sau n-are mirosul celui original?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Testerul e un produs din respectivul sortiment pe care magazinul il primeste la pret redus sau chiar gratuit uneori de la producatorul parfumului, spre a-l expune langa produsele de vanzare.
In acest fel cumparatorii isi pot face o idee despre produsul pe care urmeaza sa-l cumpere. Exista niste bastonase de hartie pe care poti pulveriza sa il incerci, desi multi o fac chiar pe propria mana...
Magazinele il primesc in recipiente obisnuite (50, 75, 100, 150 ml...)

Tot tester mai poate insemna un produs ambalat foarte mic,
ceva de genul: 1, 5... 2 sau 3ml...
https://sc02.alicdn.com/......50x350.jpg

Acestea le primesti tu de la magazine cand cumperi un produs (de regula un parfum peste o anumita valoare)

Exemplu: Am cumparat un parfum Hugo Boss de 80 euro din Rötter, am primit testere din acelea de 2ml, de la alte 5-6 parfumuri (Armani, Davidoff, etc)

Din experienta: am intalnit si testere care miroseau MULT mai bine decat produsul pe care il reprezentau (cel expus la vanzare).

| Gurgiu explică (pentru NLS):

Am inteles dar eu am vazut cateva anunturi in care ziceau ca vand anumit parfum original tester la un pret foarte mic si asta nu stiam ce inseamna

| alina2k18 a răspuns (pentru Gurgiu):

Alea-s fakeuri ordinare, de ani de zile circula laughing unii pun botu si le fac pl mare vanzatorilorwinking

| NLS a răspuns (pentru Gurgiu):

In mod normal, e interzis sa vinzi testere.
Fie sunt furate din magazine de catre anumiti "clienti", fie sunt furate direct din fabrica, fie un angajat le-a furat din depozit, pot fi si contrafacute bineinteles.

Cumpara DOAR DACA le poti testa/mirosi.
Ca doar zice ca sunt testere...

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Testeru de obicei ar trebui să fie o cantitate foarte mică din parfumul respectiv

| Alverto a răspuns:

laughing adică să testezi parfumul, să vezi dacă îți place cum miroase sau nu

Răspuns utilizator avertizat