| Jigokunokishi a întrebat:

Buna seara.
Sunt baiat, am 19 ani si imi las parul sa creasca de vreo 4 ani. Il ingrijesc foarte atent. Folosesc lotiune cu petrol pentru regeneare, il spal cu sampon avon cu ulei de argan si unul cu cheratina(cand se termina unul iau celalalt tip si tot asa), il dadeam si cu balsam, il peri cu o perie din par de mistret... Dar fata de cat de des era acum un an imi pare ca sa rarit detul de tare. Ce sampoane si balsamuri de par imi recomandati pentru regenerare? -Sau pe baza de ce.(uleiuri, casmir, proteine din lapte...). Aveam parul foarte des si fruntea mi se lateste tot mai mult si vreau sa fac tot posibilul sa stopez asta si sa ajunga sa creasca inapoi parul si de unde a cazut. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Hmm. Bine că am văzut.
Spune-i lu adry să-și bage undeva șampoanele ei "naturiste" de la plafar. Și alea din comerț. I-aș fi spus eu, dar m-a blocat.
Iar lui black să îi transmiți că degeaba te mai dai cu ulei dacă îl șamponezi până la refuz. Uleiul de ricin pentru păr îl încorporezi în măști într-o cantitate foarte mică.

Le recomand pe toate.
Altfel nu ți le-aș mai fi spus.
Totuși, șamponul solid nu îl recomand.
Eu în momentul de față folosesc pellamar cu cătină.

Mi-am​ mai adus aminte de încă o firmă bună, cattier îi spune.
Și nu te mai lua după ce promite ambalajul.
Caută fiecare ingredient în parte ca să îți faci o părere.
Cum ziceai și tu că folosești nu știu ce cu lapte de capră.
Da, are și lapte de capră. Un mililitru(cel mult!) la 250ml de produs.

Iar pentru "regenerarea" pe care o vrei amestecă un ou cu jumătate (!) de linguriță de ulei de ricin și una de ulei de sâmburi de struguri și te dai cu pasta asta la rădăcină.
Ce îți rămâne, amesteci cu o lingură de miere, 2 de iaurt/smântână și de dai pe lungimea firului de păr. Înainte de asta pulverizezi ceai verde(sau/și mușețel) de la rădăcină până la vârfuri, ca să "pregătești" părul pentru mască.
Stai cu astea în cap minimum 2 ore.
Măști mai găsești aici :
How To's- DIY Tutorials: https://www.youtube.com/playlist?list=PLarqoD-aO1Wy97DRIznRu7gM5r0DsolyB
Fă-ți măști o dată pe săptămână, deep condition(caută pe google) o dată pe lună și într-o lună vezi rezultate.
Dacă mai ai nelămuriri sau întrebări îmi spui.

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce folosesti porcaria aia de avon? Mai bine iei sampon din supermarket sau direct ceva naturist dintr-un plafar.

| BlackRose03 a răspuns:

Renunta la tot ce ai folosit pana acum si incepe sa utilizezi doar ulei de ricin/măsline sau cocos.
Se aplica odată la 2-3 zile, se masează circular cu buricul degetelor scalpul, nu cu unghiile (foarte bine la radacini), se lasa sa acționeze 30-40 min (il poti lasa si cateva ore sau chiar peste noapte, dar asta daca vrei sa-l folosesti doar o data sau de doua ori pe saptamana), il infasori intr-un prosop, clatesti bine (uleiul de ricin se îndepărtează foarte dificil, deci va trebui sa folosesti o cantitate mare de sampon la fiecare spălare.Ca sa nu dai banii degeaba ia-ti un sampon ieftin,de urzici spre exemplu, iar la final dupa ce s-a dus partial uleiul foloseste samponul pe care îl utilizezi in mod normal).
Ceea ce ai in prezent pentru par il va deteriora mai tare.
Uleiul de ricin e folosit in special pentru caderea parului, ajuta la indesire, ingroasa firul si ii conferă strălucire.
Eu am parul destul de des, dar il voiam mai bogat si a functionat
Primele rezultate vor aparea dupa 1-2 luni.
Gasesti la farmacie.O sticluta e in jur de 8-9 lei.
Ar fi recomandat sa faci o mască deoarece e foarte consistent si se îndepărtează dificil.
Poți adăuga un galbenus si 2 linguri de ulei de masline.Eu il aplic direct.
Incălzește putin uleiul inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il ingrijesti atent si gresit, de fapt.
1)lotiunea si samponul folosite de tine sunt extrem de proaste.
cauta fiecare ingredient in parte din produsele tale si o sa te convvingi.
2)parul nu se regenereaza din exterior,ci din interior.
din exterior il regenerezi cu foarfeca.
acum, tu esti si baiat, iar voi mai cheliti. deci, pe langa produsele de proasta calitate folosite de tine, ia in calcul si asta.
3) ca sa creasca ai nevoie de resurse:proteine, grasimi bune, vitamine, minerale.
si sa bei suficienta apa.iar daca suporti ceaiul, n ar strica sa bei ceai de urzica si ceai de coada calului.
4) sampon pentru par iti recomand pe cele din gama pellamar, gamarde, mai aveau si ducray cateva bune, sabio, phyts etc.
balsamul de par il poti inlocui cu uleiul de samburi de struguri sau de argan.
pe cel de migdale dulci sau de avocado nu le am incercat ca sa ti le recomand.

| Jigokunokishi explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru ajutor, cat despre produsele folosite. mi-au fost recomandate si nu aveam idee ca sunt de proata calitate sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Fereste te de persoanele alea.

| Jigokunokishi explică (pentru anonim_4396):

Ma uitam dupa sampoane de la producatorii recomandati de tine si voiam sa intreb, totusi, care dintre producatori esti de parere ca e mai buna? Ai putea sa-mi recomanzi chiar un anumit produs de la vreun producator pentru regenerare si intarirea firului de par? Pe mine m-a atras samponul solid de la sabio si ceva de la pallemar.

| Jigokunokishi explică (pentru Adry05):

Prin a pulveriza ceai te referi sa fierb ceai si sa ud scalpul si firul de par cu el? Tratament "live on" stimularea creşterii părului de la Pellamar ar fi bun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Da.
Nu. Măștile și uleiurile pentru creșterea părului sunt mituri.
Mai mult ajută să îți masezi scalpul. Simplu, cu cafea, ceai sau ulei.
Dar cel mai important ține de ce mănânci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Oh. Fii atent. Are un silicon- peg dimethicone (nociv!), acid lactic, plante, ceva urmă de ulei și umplutură, glicerină și apă. E ca și cum ai bea apă din cana în care s-a băut suc și tu ai pretenția să bei suc. Dacă ai prins ideea.
Adică e nimic pe lângă masca dată de mine. Și e și naturistă cum vrea adry.

| Jigokunokishi explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult. Iti sunt recunoscator pentru ajutorul acordat ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Cu plăcere.
Să-mi spui dacă ai încercat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Hello,scutier.
mi am adus aminte de inca o firma care i destul de okay dpdv sampon de par, ii zice "vivanatura".

| Jigokunokishi explică (pentru anonim_4396):

Multumesc happy Am incercat si masca recomandata( deja de 2 ori) si mi e pare ca deja a inceput sa creasca niste puf in zonele pe unde s-a rarit parul mai tare. Multumesc mult pentru ajutor! In legatura cu deep condition. asta e tot masca sau sunt produse de genul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Într-adevăr, ți se pare. Masca e pentru întreținere, nu pentru creșterea părului.
Deep condition înseamnă să stai un anumit număr de ore cu ceva hidratant pe păr:uleiuri, balsam.
Eu îți recomand să folosești uleiuri.
Te dai cu un ulei(de măsline sau cocos, NU ricin ) de la rădăcină până la vârfuri și te speli pe păr după minimum 7 ore.
Sau te dai seara și te speli dimineața.

| Jigokunokishi explică (pentru anonim_4396):

Si ceva pentru cresterea parului mi-ai putea recomanda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Da,punctul 3 dintr-un răspuns anterior.

| Adry05 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Hmm. Bine că am văzut.
Spune-i lu adry să-și bage undeva șampoanele ei "naturiste" de la plafar. Și alea din comerț. I-aș fi spus eu, dar m-a blocat.
Iar lui black să îi transmiți că degeaba te mai dai cu ulei dacă îl șamponezi până la refuz. Uleiul de ricin pentru păr îl încorporezi în măști într-o cantitate foarte mică.

Le recomand pe toate.
Altfel nu ți le-aș mai fi spus.
Totuși, șamponul solid nu îl recomand.
Eu în momentul de față folosesc pellamar cu cătină.

Mi-am​ mai adus aminte de încă o firmă bună, cattier îi spune.
Și nu te mai lua după ce promite ambalajul.
Caută fiecare ingredient în parte ca să îți faci o părere.
Cum ziceai și tu că folosești nu știu ce cu lapte de capră.
Da, are și lapte de capră. Un mililitru(cel mult!) la 250ml de produs.

Iar pentru "regenerarea" pe care o vrei amestecă un ou cu jumătate (!) de linguriță de ulei de ricin și una de ulei de sâmburi de struguri și te dai cu pasta asta la rădăcină.
Ce îți rămâne, amesteci cu o lingură de miere, 2 de iaurt/smântână și de dai pe lungimea firului de păr. Înainte de asta pulverizezi ceai verde(sau/și mușețel) de la rădăcină până la vârfuri, ca să "pregătești" părul pentru mască.
Stai cu astea în cap minimum 2 ore.
Măști mai găsești aici :
How To's- DIY Tutorials: https://www.youtube.com/playlist?list=PLarqoD-aO1Wy97DRIznRu7gM5r0DsolyB
Fă-ți măști o dată pe săptămână, deep condition(caută pe google) o dată pe lună și într-o lună vezi rezultate.
Dacă mai ai nelămuriri sau întrebări îmi spui.

| IIIshaneIII a răspuns:

Ești gheiuleț? Nu răspunde! În loc de loțiune pe bază de petrol folosește benzină 98+ și chibrituri.

| Jigokunokishi explică (pentru IIIshaneIII):

Eu gay, nici pomeneala. Dar tu cred ca esti din aceia cu dunga rosie in buletin happy Si sa stii, lumea in care traim e dsetul de mare si de vasta cat sa cuprinda si oameni in afara de manelarii ingusti la mine cu freze de 5 lei, gelati... Numa bine!

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Jigokunokishi):

1 nu există dungă roșie în buletin
2 maneliști nu manelari
3 tu erai subiectul principal, nu maneliștii sau frizura lor

| Jigokunokishi explică:

Hmm. habar n-am prietene. Poate intr-o viata viitoare cand oi incerca voi impartasi cu tine trairile mele, pana atunci. ai putea sa-mi spui tu cum e, daca nu e cu suparare happy Oricm, pana acum n-am reusit sa inteleg ce ar fi frumos sa te imperechezi cu o persoana de acelasi gen, dar daca tot sunt oameni astfel, precum esti si tu, trebuie sa fim intelegatori. Toate cele bune!

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Https://m.life-care.com/......6/K04Z/RO/ itemID=13136&gclid=Cj0KCQiAwp_UBRD7ARIsAMie3XbnjTaH-NvR-b4fzws69D8jaTBmx3kJVwDibflDCJzkgf1uhLfWilAaAlGiEALw_wcB