| Edyez a întrebat:

Buna, sunt băiat și nu m-am mai tuns de un an și un pic(de prin ~27, 28 decembrie 2017) decât la spate și pe laterale. Ideea e ca, pana acum un an îmi făceam parul cu placa sa stea drept, apoi sa va spun sincer pe la inceputul lui ianuarie 2018 mă săturasem deja sa fac asta ( nu era o plăcere să l fac cu placa) și am zis că îl las natural, sa stea cum vrea (creț). La început mi se părea aiurea, dar bănuiesc că doar pentru că era total diferit. Bun, acum el era atunci destul de mic și am luat decizia daca tot îl las creț, să-l mai tund decât la spate și pe laterale. Între timp a tot crescut și să trec direct la subiect, acum, mi se pare că arată chiar ciudat el fiind pe mijloc destul de mare sa l tund scurt pe părți sau la spate. Ideea e ca eu l-aș lăsa mare și pe laterale și la spate sa se facă creț și mare, dar deocamdată mi se pare că arată nașpa și dacă l as tunde scurt (pe laterale și spate) la fel mi s ar părea deoarece diferența ar fi prea mare. Ce ar trebui sa i fac?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu face nici un sens explicatiile tale. Pune frate aici niste poze, sa te vedem si sa ne dam cu parerea!
In orice caz, un baiat cu parul cret, este rar intalnit si trebuie sa ii tare dragut. Eu una, ti-as spune din start sa nu-l mai tai sau sa-l intinzi, ca sa nu arati banal, ca orice baiat fara personalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o poveste din folclor.
A fost o data ca nici o data
Era o data un sot si o sotie.
Vasile si Maria.
Maria isi punea parul pe bigudiuri in fiecare saptamana.
Vasile obisnuia sa bea o bere cu baietii si sa se uite la meci la tv.
Pana intr-o zi cand i-a descoperit vasile placa mariei, rujul si crema de maini cu miros de levantica.
Ca sa o scurtez.
Baietii mai veneau la vasile sa vada meciu, da vasile era ocupat sa-si faca parul cu placa, asa ca maria i-a luat locu si statea ea cu baietii.
Lu vasile i s-a uscat puta si i-a crescut vagin in loc.
Maria, a devenit barbata, si l-a trimis pe vasile aka vasilica, inapoi la ma-sa sa mai copilareasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum iti place, dar si eu sunt tuns tot asa. In fața nu l-am mai tuns din primavara anului trecut, pe lateral il tund pierdut, iar in spate scurt.
Eu vreau sa mi-l las sa creasca mare si sa il impletesc in codite dinalea mici. (Nu mai stiu cum se numesc laughing )
Din cursurile de fashion pe care le-am facut eu (online) am invatat ca parul lung la baieti este la moda in zilele noastre sau chiel (fara niciun fir de par).

Eu iti recomand sa ramai la varianta ta si sa il lasi sa creasca mare si cret daca vrei. Cunosc foarte multi baieti cu par lung si cret si le sta foarte bine.

| Demidol a răspuns:

Esti baiat sau esti fata, ca nu am inteles. Poate iti lasi si barba lunga si atunci vom sti clar ca esti maimuta.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Ai trei optiuni: ori continui sa te tunzi in parti si pe spate, ori te tunzi complet, ori il lasi sa creasca. Daca alegi ultima varianta, sper ca esti constient ca o sa trebuiasca sa mai astepti un an pana parul pe spate si pe laterale o sa creasca la nivelul astuia de pe fata, pe care trebuie sa-l scurtezi constant sa nu creasca in lungime mai mult decat a crescut deja.

| deobiceiinsist a răspuns:

Te ai obișnuit cu parul întins, si eu sunt creată si mi l întind de 2 ani încontinuu, nici nu mai știu cum arat creată pentru ca imediat cum ma spăl pe cap, mi l usuc si ma întind repede, mai am momente in care i-l las cret dar foarte rar si mi se pare ca sunt o ciudata, asta pentru ca nu sunt obisnuita cu parul meu natural, mereu găsesc un defect la el cand e natural, o sa te obișnuiești si ai sa vezi ca nu vei mai avea probleme

| Demidol a răspuns (pentru deobiceiinsist):

Ai par frumos si ti-l strici de ce? Doar pentru moda?
Era o vorba odata: "De ce porti lele chelbe in cap? Pai daca e moda, ce sa fac?" Chelbea fiind o boală contagioasă care duce la căderea părului. Uneori insotita de eczeme, bube.

| deobiceiinsist a răspuns (pentru Demidol):

Mi s-a spus de multe ori ca arat urat cu parul cret.

| Demidol a răspuns (pentru deobiceiinsist):

Tu te iei dupa altii sau te uiti in oglinda? Daca altii iti spun sa iti dai foc, o faci?