| Anisoaraaa0 a întrebat:

Buna,sunt fata, am 14 ani si vreau să-mi iau un tuș de ochi(eyeliner).
1.De la ce firma sa imi iau?
2.Cat costa?
Aș vrea unul mai puțin de 15 lei deoarece vreau sa-mi iau si un gloss și un rimel.Nu cred ca afecteaza cu ceva

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Catrice la banii astia.
https://www.notino.ro/catrice/?f=1-1-17957-3644-6947-50367
Rimel ia-ti de la Essence, au produse bune si ieftine.
https://www.notino.ro/essence/?f=1-1-49918-6947-3652

33 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De la essence e unu 18 h cu capac albastru, de ăla am auzit că e foarte bun și e sub 20 de lei. mai recomand și de la trend it up

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia de la Avon

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai ce spun, te lasa sa te machezi la anisorii astia, sa-ti distrugi fata si ochii?
Asa ceva nu-i normal, fiindca esti mult prea micuta pentru cochetarii si discoteci.

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Da normal nu e ceva strident care sa strice cu ceva! Am zis ca nu vreau critici, e pur si simplu fata mea si fac ce vreau

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Si oricum nu ma machiez cum sunt unele fete in ziua de astazi.Tocmai ce ieri am vazut o fata machiată foarte strident.Eu folosesc chiar foarte rar rimel si gloss si de ce nu si un tus, pana la urma fiecare face ce vrea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anisoaraaa0):

Nu are importanta ca nu faci exact ca alte fete, ci ca nu-i normal ca un copil de doar 14 ani, sa foloseasca machiaze, deloc!
Tu nu ar trebui sa folsoesti nimic, cel putin pana la 17-18 ani, cand este de inteles si acceptat.
Copii mici ar trebui sa aiba alte precopari, nu sa foloseasca teripurile femeilor adulte, ca sa atraga masculii.
Unde-ti sunt parintii si cum de accepta asa ceva la tine?

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu fac ce vreau, plus ca ma dau foarte rar si folosesc doar 3 lucruri câteodată doar un ruj(rar), de multe ori nici nu ma machiez.Chiar aici pe site-ul TPU am văzut fete care aveau 12 ani si se dădeau cu fond de ten, cu blush cu nu mai stiu ce, voi imi comentați mie dar pana la urma fiecare face ce vrea, eu vreau sa arat asa cum vreau, e totusi fata mea

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

In fine gata sa terminam!

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Am zis daca cineva imi zice ce tus sa-mi iau iar tu imi scrii altceva, eu am întrebat altceva, nu daca este bine sau nu!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anisoaraaa0):

Pe site-ul de aici nu ai vazut nimic, doar ai citit ce mint unii si altii, ca de vazut, nu ai cums a vezi printr-un scris electronic.
Ca faci tu ce vrei, este problema parintilor tai care nu te educa si nu te supravegheaza, dar asta nu este normal.
Sau ai parinti din cei care vin acasa odata pe an si nu au cum sa te supravegheze?
Romana detine topul european la mamici sub 15 ani din cauza lipsei educatiei sexuale si a supravegherii de catre parinti.
Asa incepe totul, copilul face ce vrea, habar nu are ce este bine si ce este rau si ajunge sa faca lucruri anormale pentru varsta lor.
Copii sunt incapabili sa discerna binele de rau, copiind actiunile adultilor si imitandu-i.
Atunci cand se machiaza par mai mature si atrag atentia barbatilor, ca sa fie bagate in seama si curtate, nestiind ce pericol le paste. Periclul vinde la pedifili, violatori, pestii care fura fetele si le vand pe piata de prostitutie samd.
Pentru ce ai vrae sa pari mai mare decat esti?

De ce iti trebuiesc machiaje la anisorii astia, cand ai o fata atat de frumoasa si frageda, inca de copil inocent si pur?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anisoaraaa0):

Iar eu ti-am raspuns ca nu ai de ce sa-ti iei nimic, pentru ca nu este normal sa te machezi la anisorii astia!
Chiar este greu sa intelegi ce ti se spune?

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Dar fiecare face ce vrea, am mai zis ma machiez foarte rar, cred ca o data la o lună sau doua

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Chiar o data la 5 luni ba chiar mai mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anisoaraaa0):

De fapt, alegerea nu-i-a ta, este a maica-tii care te lasa sa faci ce vrei, fara sa te supravegheze si fara sa aiba habar ca aceste lucruri iti fac foarte rau, la anisorii astia.

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Păi oricum le-am zis si lor si oricum ei știu că mă machiez foarte rar chiar deloc. Oricum acum nu mai am decat ruj ca mi s-au terminat toate, in fine nu mai da vina pe părinți daca eu am zis ca eu vreau nu ca sunt părinți de vina da?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anisoaraaa0):

Uff chiar esti incapabila sa intelegi, ca de nu voiau sa te lase parintii, nu aveai tu de nici unele. Asadar este dupa voia lor, nu a ta.

| Anisoaraaa0 explică (pentru Violleta2022):

Ok,gata am înțeles, apropo machiaje mai are sora mea de 19 ani, in fine sa terminam discuția pe tema asta, nu am chef sa ma cert

| Emma30555 a răspuns:

După părerea mea un ruj nu strica fața, eu ma machiam la fel ca tine mai lejer, ce i drept în liceu, în școală gimnaziala nu ne permiteau profesorii. Un creion mai ieftin gasesti la avon sau miss sporty, mai sunt uneori reduceri în mal-uri dar trebuie sa ști sa le vânezi. Ca sfat eu as spune sa strângi poate mai mulți bănuți și sa ți iei produse ma calitative, sa fii mulțumită de ele

| Anisoaraaa0 explică (pentru Emma30555):

Bine,asa am sa fac, un răspuns chiar foarte bun, mulțumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eyeliner Miss Sporty, costa sub 15 lei si se gaseste in DM:

https://makeup.ro/......ct/270923/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pe vremea ta", dar tu ai zis mai devreme ca ai 12 ani. Interesant. laughing

| Anisoaraaa0 explică (pentru anonim_4396):

Chiar asa, la întrebări scrie ca e băiat si are 14 ani

| dragodana a răspuns:

Salut!
Una lume de aici a ramas in secolul 19. Fata a pus o intrebare si asteapta raspunsuri, nu critici idioate.
1.Eu am inceput cu tus lichid.Se spune ca este mai greu de folosit, dar cand te inveti cu el este usor.De preferat ar fi sa-ti iei unul de 5 lei pana te inveti cum se foloseste.Cateodata sunt mai bune decat cele de firma. Daca stii ca iti mai lacrimeaza ochii ar fi bine sa-ti iei unul waterproof(rezistent la apa), dar se indeparteaza mai greu.Raport calitate-pret, la banii aia:Essence, Miss Sporty.Nu iti lua tip carioca.Au un gramaj foarte mic si se termina dupa 2 utiliari.
2.Gloss-Catrice,Essence.
Ca sa-ti faci o idee intra pe:-parfimo.ro.Sunt cei mai ieftini, dar au livrare gratuita de la 300 lei.Pana la acea suma este 10 lei.
-1001cosmetice.ro.Au comanda minima de 60 lei.Livrare gratuita de la 130 lei prin Posta Romana si primesti cercei si bratara(de 2 lei; unele sunt frumusele)cadou.Sunt cam cu 2 lei mai scumpi decat parfimo.
-notino.ro.Sunt scumpi.Doar daca esti atenta primesti cadou o mostra.Au livrare gratuita de la 250 lei.Dar au multe produse.

| Anisoaraaa0 explică (pentru dragodana):

Mulțumesc mult de tot, da foarte adevarat am acut nevoie de raspunsuri nu de critici, dar na

| Denis67 a răspuns:

Încearcă cel de la Miss Sporty sau cele de la Rimmel London

| Denis67 a răspuns:

Doamne de la 14 ani mi se pare ceva normal așa încetul cu încetul ce te împotrivești crying

| Anisoaraaa0 explică (pentru Denis67):

Am fete in clasa care se machiaza strident, eu doar tuș rimel si gloss nu cred ca e mult

| Anisoaraaa0 explică:

Fiecare face ce vrea, daca ai venit sa critici poti pleca

| Anisoaraaa0 explică:

Eu am pus intrebarea ca sa gasesc răspunsuri nu critici

| PierceLover a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar e corpul meu, alegerea mea. tu probabil esti o femeie care crede că avortul e crimă și ca lgbtq sunt diavoli. persoanele ca tine nu au dreptul la opinie, nu eu fac regulile

| Violleta2022 a răspuns (pentru PierceLover):

Nu poti judeca oamenii dupa un simplu raspuns, fiindca nu ai habar! In cazul meu, esti total pe alaturi, dar esti scuzata ca esti foarte micuta si nu ai habar ce vorbesti.

Sunt o femeie care are copii mari si sunt de acord cu avortul si cu lesbianismul. Traiesc in occident de 30 de ani si muncesc alaturi de gay si lesbiene, zi de zi. Sunt deschisa la nou si respect alegerile fiecaruia.
Faptul ca nu sunt de acord ca un copil de 14 ani sa foloseasca make up de adulti si sa-ti distruga fata, este pentru ca am citit cat de rau fac pe un ten de copilas. ca mama de fata si baiat, stiu ce este bine si rau pentru voi, am aceasta exerinat si am citit destul, ca sa-mi pot exprima parerea si sa iti spun, ca este total gresit ca tu, sa folosesti make up la varsta asta.
Alegerea este a maica-tii nu a ta, ca te lasa sa faci ce vrei si nu te supravegheaza. Sper sa nu ajunga sa regrete vreodata, libertinajul tau si incompetenta ei, ca parinte.