| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată, am 16 ani si voi merge la piscină doar că am o problema. Eu nu ies nemachiata din casă. E ciudat dacă sunt dată cu fond de ten, ruj, pudra, rimel, toate cele?

Răspuns Câştigător
| daniellllaaaa a răspuns:

Buna! La piscină nu este potrivit sa te machiezi strident. Totuși, dacă asa te simți tu mai bine (asta este cel mai important) incerca un machiaj mai simplu și, foarte important, rezistent. Pentru ten, în loc de fond de ten foloseste un BB cream, care este ca o crema ce te va proteja de soare și în același timp este disponibilă în diferite nuanțe (se comporta ca un fond de ten dar cu o acoperire mai mica). De asemenea alege pentru buze un luciu hidratant iar la ochi nu ti pune farduri sau creion pentru ca iti vor curge și mai rau va fi, ci un rimel waterproof care va rezista contactului cu apa si umezeala (asigura te sa fie de calitate, cel mai bun este cel de la Too Faced "better than sex" varianta waterproof, dacă este prea scump pentru tine, încearcă unul de la loreal Paris, waterproof sau avon). Pentru sprancene cel mai bine ar fi un creion bun (recomand Benefit, dacă nu, Nyx). Creion pentru sprancene va rezista atâta vreme cât nu te freci pe față.
Oricum, ai grija sa nu fie un machiaj strident pentru ca nu se potriveste cu contextul. Nu uita că folosind produsele potrivite, poti obtine un machiaj rezistent pentru piscină happy
Sper ca te am ajutat:*

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va fi ciudat dupa prima intrare in apă. Lasa machiajul, că nu te arata mai frumoasă, dimpotrivă.

| whatevernvm a răspuns:

Da, e ciudat pentru ca pari o pipita care merge la piscina cu toată tona de make up. E de prost gust. Plus ca nu are nimeni plăcere să se scalde în machiajul tău curs după ce te ai udat. Și nici ție nu o sa ți convină sa nu te poți bălăci cu prietenii ca ti curge rimelul ai fondul de ten.

| Violleta2022 a răspuns:

La plaja nu merge nimeni machiata, poate doar o proasta, ca sa rada toata plaja de ea.
Ce ma socheaza pe mine, este cum accepta parintii tai, sa te machezi la 16 ani!

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Violleta2022):

La 16 ani e super ok să te machiezi
Eu o fac de multi ani zilnic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Nu-i "super ok" la 16 ani sa-ti distrugi tenul, imbatranindu-l prematur.
Oare parintii tai, nu te supravegheaza?
Sau sunt din cei care nu le pasa ce se intampla cu copilul lor, care se destrabaleaza de la varste mici, golananind, prostituindu se, samd? Mai ales ca spui ca o faci de multi ani

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte ciudat la 16 ani sa fii plina de toate fardurile alea oriunde ai merge

| CdeMetal a răspuns:

E ciudat, plus ca daca te uzi pe fata o sa-ti curga tot machiajul.

| 2EXA a răspuns:

Te inteleg si stiu cum e. Te face sa te simti tu, iti da incredere in tine. Poate ca in trecut ai fost bullie[batjocorita], lumea a ras de tine pentru cum areti iar acum parca nu mai poti scapa de toate astea.
Si eu merg la piscina cu eyeliner si rimel, uneori mi-e enorm de greu sa renunt la fondul de ten deoarece stiu cate imperfectiuni am si puncte negre.
Ei bine, ideea e sa intelegi ca chiar daca crezi ca areti " nasol " fara machiaje, la fel de nasol vei arata si in ochii celora care te vad ca la piscina vi machiata strident.

Redu cat de mult posibil, foloseste un ruj mat care nu iasa deloc in evidenta si tinde enorm spre naturalete. Ba mai mult recomand doar un luciu de buze transparent.Arata mult mai hidratant si nu iti usuca buzele pe caldura asta infernala.

Renunta la pudra si obrajorii nuantati cand mergi la piscina, gandeste-te si la cei din jurul tau din piscina.Cred ca e de ajuns daca folosesti rimel si acoperi doar putin cu fond de ten petele sau un cos care iasa urat in evidenta.

Eu asa am incercat sa reduc cantitatea de machiaje.Nici eu nu pot iesi nemachiata ptc tin mult la aspectul fizic insa fara sacrificii nu poti schimba asta.Primii pasi sunt mai grei. Mult succes :*

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru 2EXA):

Dar merg cu colegii și toți mă știu machiata strident si nu arăt bine fără...
Și cred că întelegi cum mă simt...

| Adry05 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Extraordinar, ca ei au fost nascuti toti machiati. Iesi din bula asta de sticla, machiaju e o masca, tu doar te ascunzi sub o masca si traiesti in alta realitate.

| 2EXA a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Stiu ce zici dar sunt sigura ca o sa primesti un compliment daca mergi fara.Incearca,esti tanara si frumoasa.Eu mereu am apreciat persoanele care sunt frumoase natural si nu au nevoie de un fond de ten si un eyeliner sa arate bine.Si crede-ma ca si tu esti insa nu ai curaj

| Antopuff a răspuns:

Da, o sa iti curga machiajul pe acolo.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Antopuff):

De ce o sa curgă? Poate nu mă ud pe față

| Antopuff a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Dar de transpirat tot o sa transpiri.

| Iulian998876 a răspuns:

Dacă te mai machiezi asa în continuare, nu o sa îți fie prea bine. Mai lasă machiajul pentru ca eu cred ca nu arăți asa rău fără

| hellen18 a răspuns:

Bună. Sincer e aiurea sa mergi la piscina machiata. Trebuie sa stai sa te ferești de apa.
Tu decizi. Dar ai o grija în plus.

| BlackB241 a răspuns:

Da, este ciudat