| anonim_4396 a întrebat:

Buna, sunt fata, am 17 ani, am un ten groaznic si nu inteleg de ce.
Adică fața mea e foarte palidă și gălbuie, am cearcăne foarte mari, negre de pe la 10 ani, deci nu se pune problema ca nu dorm suficient.
Sunt pur si simplu neagră în jurul ochilor si nu sunt bolnavă, din cauza asta sunt nevoită sa ma machiez mereu.
Nu am sprâncene deloc aproape, am firele foarte rare.
Buzele le am extrem de albe, nu sunt niciodată roșii plus ca se cojesc mereu si sunt crăpate.
Mănânc mult, beau apa zilnic cat trebuie dar arăt tot timpul foarte obosită cand nu sunt machiată.
Niciodată nu sunt roșie în obraji natural, doar galbenă la față uneori chiar cu o tentă de verde.
Care este motivul?

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Afară, la lumină, stai?

| sopranaCadaverica a răspuns:

In primul rand, fa niste analize, ca sa fii sigura ca nu e ceva in neregula in corpul tau. Poate ai niste carente de vitamine. Apoi mergi la medicul de familie sa ti le interpreteze. Hidratarea sa stii ca e foarte importanta. Incearca sa consumi 1, 5L de apa zilnic.
Cat despre culoarea pielii... Informeaza te despre tonuri/subtonurile tenului. Unele tipe au ten mai inchis/deschis cu subton galbui sau albastrui, depinde! Cauta despre asta si vei fi lamurita. E posibil sa fie cauze ascunse legate de sanatate sau pur si simplu asta e culoarea tenului tau. Il poti ilumina folosind crema hidratanta ziua si seara, SPF in timpul zilei si un gel de curatare bun, obligatoriu seara.
Cearcanele pot avea doua cauze: genele (predispozitia de a avea cearcane - te nasti cu ele sau pe parcurs le dezvolti) SAU lipsa odihnei. Cred ca la tine sunt genetice. Deci nu prea ai ce face. Iti recomand un BB cream care are si SPF, e colorat ca fondul de ten, dar mai bland decat fondul... si e si hidratant,
Eu cred ca te compari prea mult cu alte tipe si de asta gasesti atatea defecte. Nu trebuie sa idealizezi felul cum arati, ci sa tratezi cauzele de la radacina lor, daca stii ca faci ceva gresit. Alimentatia ta cum e?
Buzele tale au nevoie de extra hidratare, foloseste vaselina! Iti zic un secret - cand vreau sa dau culoare buzelor, folosesc putin ulei iute (foarte putin) taponandu-l pe buze. Iuteala face ca buzele sa fie mai vascularizate (rosii) si usor voluminoase.
Sprancenele pot creste daca folosesti un serum special sau ulei de ricin. Exclus pensare pentru jumatate de an, sa vezi cum cresc!
Iti recomand sa ti hidratezi foarte mult tenul si sa folosesti vaselina pentru buzesi bbcream pentru zona ochilor. Atat.

| GeorgeBerbec a răspuns:

O sa iti treaca

| Eiwhwbsbd a răspuns:

Buna sunt fata am 17 ani, am un ten groaznic si nu inteleg de ce
Adică fața mea e foarte palidă și gălbuie, am cearcăne foarte mari negre de pe la 10 ani, deci nu se pune problema ca nu dorm suficient.
Sunt pur si simplu neagră în jurul ochilor si nu sunt bolnavă, din cauza asta sunt nevoită sa ma machiez mereu
Nu am sprâncene deloc aproape, am firele foarte rare
Buzele le am extrem de albe, nu sunt niciodată roșii plus ca se cojesc mereu si sunt crăpate
Mănânc mult beau apa zilnic cat trebuie dar arăt tot timpul foarte obosită cand nu sunt machiată
Niciodată nu sunt roșie în obraji natural, doar galbenă la față uneori chiar cu o tentă de verde
Care este motivul?
Dau funda

| Iulian998876 a răspuns:

Baga și tu niște sport