| girlme2142 a întrebat:

Sunt o fata de 14 ani in clasa a VII si transpir foarte mult. După ce fac dus si cand sunt acasa totul este ok, dar cand sunt la scoala, la o colegă /coleg sau altundeva transpir. Cred ca din cauza paltonului pentru ca dimineata inainte sa plec la scoala nu transpir si nu miros, dar cand imi iau paltonul pe mine simt cand transpir.
VA ROG ajutati-ma. CE SI CUM SA FAC SA SCAP DE TRANSPIRATIE.
VA MULTUMESC FOARTE MULT.

Răspuns Câştigător
| Denisa_7218 a răspuns:

Depinde cum arati.Dar eu sunt 100% sigura ca poate fi din cauza glicemiei prea mari uneori mi s-a mai intamplat si mie

9 răspunsuri:
| Chérrrie a răspuns:

Buna.
In primul rand e important sa porti haine care se potrivesc temperaturii locului in care stai - daca transpiri, incearca sa te imbraci mai subtire. In al doilea rand, conteaza extrem de mult materialul din care sunt facute hainele pe care le porti. Bumbac 100% si materialele moi sunt bune pentru piele, iar cele din alt material favorizeaza transpiratia. Emotiile foarte puternice si o alimentatie neadecvata duc si ele la transpiratia in exces. totusi, ar fi bine sa mergi la un medic dermatolog pentru investigatii si tratament. Pana atunci:
1) foloseste un deodorant bun (eu folosesc Lady Speed stick gel).
2)spala-te de cate ori simti nevoia. bafta:*

| istoleyourcandy a răspuns:

Hmm...ai incercat cu deodorant?

| girlme2142 explică (pentru istoleyourcandy):

Da. pai chiar daca ma dau sau nu cu deodorant tot transpir

| ochiverzi91 a răspuns:

Nu mai lua paltonul. La asta te-ai gandit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat este de la hainewinking Asta poate fi si de la lipsa de calciu.Ia bea tu cat mai mult lapte intr-o zi si continua asta 1/2 saptamani sa vezi ca nu mai transpiri asa deswinking!

| skama18 a răspuns:

Pai stai cu paltonul pe tine la scoala? nu cred.inbracate mai subtire...un tricou -paltonul si gata k nu e ger afara.de facp acum transpiri si afara in palton

| DDi a răspuns:

Da, cum au spus si altii, nu te imbraca f gros. Sau daca nu e de la faptul ca iti este cald, sigur e de la o chestie hormonala/emotionala. Si eu am problema asta(transpiratia excesiva) deja de 2 ani, dar am invatat sa o controlez. Incearca un deodorant bun, haine lejere si incredere in tine.

| girlme2142 explică:

Buna din nou.
Am sa incerc sfaturile voastre. va multumesc foarte multt.

| girlme2142 explică:

Si, am vrut sa va dau la toti funda dar nu pot sau nu stiu eu pentru ca sunt noua, ieri mi-am facut cont dar in orice caz va multumesc foarte mult!