| AnaMaria57843 a întrebat:

Tocmai m-am decolorat cu un decolorant pudră de la kallos si după spălarea parului am observat ca vârfurile părului se rup foarte usor! Nu am pățit asta niciodată! Nu m-am mai decolorat de anul trecut si nu m-am mai vopsit de 3 săptămâni! Am lăsat decolorantul doar 20 de minute pe păr! Ce pot face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai parul tau era deja decolorat si vopsit inainte.
Ca sa nu iti distrugi parul, trebuie sa aplici decolorant pe un par natural, virgin (care nu a mai fost vopsit/decolorant inainte) si atat, sa nu mai pui nimic peste el, maxim un nuantator. Daca mai bagi si placa adio par.
Si eu m-am trezit in situatia asta. Am fost vreo 6 ani blonda timp in care m-am decolorat DOAR la radacina o data pe luna iar pe parul deja decolorat nu am mai aplicat nimic. Apoi m-a taiat capul sa il deschid mai tare si am bagat 2 cutii de vopsea cu decolorant in el. Ajunsese ca matura si se rupea daca trageam putin de el. L-am lasat sa creasca natural si am bagat la greu masti cu uleiuri in el si crede-ma ca au efect. Si partea blonda (ce a mai ramas din ea, ca acum e un fel de ombre) arata mult mai sanatos si nu se mai rupe.
Deci ia-ti ulei de masline si fa-ti masca cel putin o data pe saptamana (pune si galbenus de ou si miere daca ai, dar e ok si uleiul de masline simplu). Stai cel putin 5 ore cu ea sau peste noapte daca rezisti. Renunta la placa si uscator daca poti si mai ales nu baga pieptanul in el cat e ud ca se rupe foarte usor. In cateva saptamani ar trebui sa vezi o diferenta majora.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andra9pk a răspuns:

Se mai intampla cand ne decoloram acasa singure.
Pe viitor mai bine dai un ban in plus, te duci la un salon care foloseste Olaplex la decolorare.dar macar ramai cu parul sanatos.
Ce sa ii mai faci acum, faptul e consumat, l-ai agresat chimic.
Ai grija sa nu folosesti surse de caldura acum(ondulator, placa)..aerul la feon sa fie cat mai rece.
Hidrateaza-l, foloseste uleiuri, masti..regenereaza-l...dar daca nu ai rabdare, tunde varfurile.