| anonim_4396 a întrebat:

acum cateva zile am fost in Bucuresti si la Obor am trecut de un pasaj si la scarile rulante imi apare un tip in fata care imi arata o poza si imi spune ca cica cauta persoane pentru un casting de publicitate. Eu pe moment nu mi-am dat seama ce ar putea fi, ma ia direct cu el si ma duce sub pasaj unde avea sediul asa zisa agentie. Acolo era o femeie unde imi spune ca trebuie sa platesc o taxa de 150 de lei, incostient ce sunt, am platit dupa care imi fac vreo 2 poze si ma duce la directoare intr-un birou. Unde acolo ea imi spune mai multe abureli sa platec 1000 de lei un contract pe 1 an, am semnat ala am platit banii si am primit un bon fiscal. Dupa care imi spun ca daca dau 2000 de lei imi fac contract pe 2 ani, le-am spus ca nu am banii dupa care imi spun ca ma asteapta maine si cu restul de bani sa semnez pe 2 ani si ca incepem prima sedinta foto sa faca un portofoliu foto. Acum nu stiu ce sa zic, am luat mare teapa, am ramas fara bani. Eu nu ma mai duc la ei, sigur o sa-mi ceara banii iarasi si din cate am citit pe net au fost oameni care au luat tepe de la asa zisele agentii. Abia dupa am constientizat dupa ce am citit pe net despre astfel de agentii ca sunt tepe, am ramas si fara bani, mi-au luat si datele si am mai semnat si o gramada de foi pe acolo. Agentia se numeste casting.com pe stapila de pe contract scrie new.casting.studio. Vreau parerile voastre, nu stiu ce sa fac, am fost dus cu zăhărelul chiar nu mi-am dat seama pe moment ce ar putea fi deoarece nu locuiesc in Bucuresti, nu am mai intalnit oameni de astia sa cred in ei sa le dau banii.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E o veche smecherie asta cu firma de casting, se facea si acum multi ani pe la mine prin oras deci nu doar in Bucuresti, dar cat de naiv sa fii sa lasi asa pe niste vorbe 1150 de lei?
https://www.libertatea.ro/stiri/teapa-cu-agentiile-de-casting-2030766

Eu zic sa mergi la politie sa depui plangere, poate asa nu vor mai continua cu aceste escrocherii.
Acum cativa ani am fost si eu abordat pe strada de astfel de persoane cand nu stiam smecheria, noua ne cereau 50 de lei pe vremea aceea, mi s-a parut dubios ca imi cer bani si am plecat. Erau unii carora le dadeau chitante fictive care nu au nicio acoperire.
Si din cate citisem pe net la acea vreme erau la limita legii deci te inselau dar o faceau cu ceva legal in spate ca se inregistreaza ca nu stiu ce SRL si nu au obligatia sa te cheme.
Mai frati si surori cascati bine ochii si numai puneti botul la vrajeli asa de pe strada, pai oricine devine asa model? si cine este model plateste el/ea banii sau esti tu cel platit? Dar ca sa ajungi model chiar si pentru o chestie minora o reclama mica, ceva o coperta la un ziar, nu trebuie sa dai probe, nu trebuie sa te inscrii tu la un casting, nu trebuie sa ai un curs ceva in domeniu si sa mergi la o agentie specializata pe asa ceva? Orice subsol de bloc acum a devenit agentie de casting?
Daca nu aveti minte si aveti bani la voi iata ce se intampla!
Imi pare rau pentru tine ca altii muncesc pe 1360 de lei o luna si tu le-ai dat escrocilor astora de buna voie o luna de munca a unora :)

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

As mai putea sa fac ceva in privinta asta sa ma duc la politie sa depun o plangere sau sau cu asa zisul contract sa fac ceva cu el? Nu prea cred ca o sa mai pot recupera banii aia.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine sa faci sesizare la politie poate cumva vor fi acuzati de inselatorie, dar nu stiu datele problemei si nici ce portite au acestia deschise.
In schimb nu strica sa faci ceva in acest sens, nu stiu daca banii ii recuperezi dar poate le inchizi "afacerea", ce zici te duci la politie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai mai, smecheria asta e de ani de zile cum sa mai pici in asa ceva?
tu dai bani oricui iti cere pe strada?
si 1000 lei?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai învățat o lecție.

| johnnny123 a răspuns:

Desi nu-mi sta in obicei sa citez Biblia, cred ca in cazul tau se aplica foarte bine Proverbe 21:20:
"Un neghiob si banii lui pornesc in scurt timp pe drumuri diferite"

Daca iti spuneau ca trebuie sa le dai 1000 de lei ca sa-ti faca rezervare in prima naveta spatiala spre Marte, le-ai fi dat?

| alina2k18 a răspuns:

Tepusca legala deci nu mai vezi banii inapoiwinking
Trec zilnic pe la Obor laughing cred ca sunt prea batrana de nu ma agata astia cu agentiilewinking
laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Intr-adevar e foarte veche escrocheria asta, dar macar sper ca ai inteles sa nu te mai lasi pacalit si manipulat pe viitor

| Werrich a răspuns:

Buna, te incurajez sa depui reclamatie la Politie si ANPC pentru inselaciune, stiu cazuri similare in care s-au deschis dosare penale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ei trebuie sa te plateasca, nu tu pe ei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar cât de inconștient ești? Suna la
Poliție spune ce s-a întâmplat și du te mâine cu banii la aia și înregistrează tot ce vorbiți ca sa ii prindă poliția. Alta varianta nu vădhappy

| EcceHomo a răspuns:

Ar mai fi câteva metode dintr-astea, iar tu, intârziatule, ar trebui să le afli înainte să mai scoți iarăși bani din buzunar. Ele ar fi: accidentul, Maradona, curierul.happy
Ah, dacă vrei sa mergem și mai mult în timp, este și alba-neagra. laughing)

| marinaru777 a răspuns:

Bunicul a zis "bani fara munca nu gasesti e o inselatorie la mijloc" trecut prin viata zic ca a avut dreptate.

| Yoyo222 a răspuns:

Buna, si eu am patit exact acelasi lucru si as vrea sa stiu cum ai procedat tu, te rog mult. Ma ameninta cu instanta daca nu le dau restul de banii. Eu le-am dat 400 si ramanea sa le dau inca 1600 pana la 200 de lei adica, si pe mine m-au abordat la Apaca in Bucuresti, firma se numeste MDI MODELS AGENCY SRL.

| georgit a răspuns:

Exact cu aceeasi agentie am patit si eu. Mi-am dat seama dupa fix 4 zile si le-am facut o cerere de reziliere si rambursare suma integrala. Nici un raspuns drept pentru care am facut sesizare la politie, ANPC si DNA. Azi merg la ei pentru ca nu se poate sa se foloseasca de niste bani