| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am 16 ani și tatăl meu nu mă lasă să îmi rad mustața și barba deoarece el spune că acestea vor incepe să crească mai des și mai rapid, arată inestetic și nu îmi place, este adevărat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E un mit sustinut de foarte multa lume dar n-are legatura cu ce spune stiinta. Cresterea, densitatea si culoarea parului este data de gena. Spune-i tatalui tau sa mai intrebe si un medic! https://bit.ly/39i9jGj

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Salontanul):

Da-i funda lui Salontanul, ti-a dat raspunsul ABSOLUT corect

de ex. eu par neras de 2 ori pe saptamana si am o pata undeva sub barbie pe care nu creste deloc (dar peste care dau cu aparatul de ras fara sa imi dau seama, de fiecare data cand ma rad si tot nu creste nimic) si am un prieten care se rade odata pe luna si abia are cateva tuleie

in plus, uita-te la asiatici, unii se chinuie ani de zile sa aiba cateva fire de barba amarata

deci e NUMAI genetic, nici o legatura cu, cat de, des te razi

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

Multumesc dar nu ma ajuta cu nimic funda! Raspunsurile le dau pentru ca imi place sa ajut, si pentru ca sunt pensionar si in afara de a instala sisteme de operare pe niste scule, nu prea am ce face altceva la bloc. Sa fii iubit!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Salontanul):

Nici pe mine nu ma intereseaza funda, dar mesajul era pentru el, si te-am facut si pe tine atent pentru ca sunt foarte de acord cu ce ai spuswinking

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

Multumesc, inca o data!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Salontanul):

Cu placere

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mit urban. Hormonii produc rasul devreme, rasul nu influenteaza hormonii.

| anonimg a răspuns:

Da, in timp vei avea barba daca te vei rade. Totusi, trebuie sa te razi, chiar daca tatal tau spune nu. Iti iei un aparat si il folosesti doar tu atunci cand consideri ca este nevoie. Unora le creste barba mai devreme, altora mai tarziu, altora prea putin. Totul are un inceput.

| J0B0MAT a răspuns:

Creșterea parului nu are nicio treabă cu rasul. El va crește la fel de des și de repede, orice ai face.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Este adevărat. Cu cât le razi mai des cu atât o să crească mai repede. Mai așteaptă și tu vreo 3-4 ani să vezi că o să crească de la sine.