| UnCopilMicuts a întrebat:

Am 2 mari probleme. Sa incep cu parul. Acum un an jumate m-am tuns foarte scurt deoarece aveam parul ars. De atunci creste foarte greu. Ma tund regulat din varfuri si am incercat fel si fel de masti. 2 luni cu ulei de ricin, ba cu tratamente de la gerovital, ba masti naturale facute in casa etc. De vopsit ma vopsesc foarte rar. Mi-l intind cu placa odata pe saptamana. Acum nu mai e ars. Eu am parul ondulat si foarte uscat ca sarma. Am incercat diferite samponuri sau calciu dar degeaba. Inainte sa-l tund il aveam lung. Nu mai pot sa astept vreau sa-mi creasca macar putin. Ma puteti ajuta cu masti naturale sau uleiuri. sau sfaturi fetele?
A 2 problema la fel e cu unghiile. Am avut unghii cu gel. De atunci unghiile mele cresc foarte greu, sunt moi si se rup. Acum le am lungi, multumesc lui D.zeu dar le am exfoliate. Cum scap de problema asta? Am folosit tratament de la farmec cu b5. Este buna deoarece mi-au intarit unghiile dar tot exfoliate sunt. Nu vreau sa le tai iar. Cum scap de aceasta exfoliere?
Astept sfaturi! multumesc :*

2 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Eu depinde la cine mă tund. Dacă mă tund la o mătușă, crește foarte greu, iar dacă mă tund la o altă femeie, îmi crește destul de repede. Eu de când folosesc tratamentul ăla de la Gerovital cu petroleum și mă spăl cu șamponul anticădere, tot de la Gerovital.mi s-a făcut părul mai moale, nu se mai electrizează chiar așa mult, a căpătat și el puțin luciu...
Acum depinde..nu la toate persoanele crește la fel de repede sau funcționează toate tratamentele.
Pentru exfolierea unghiilor..eu am folosit ulei de ricin. Zilnic mă dădeam cu el pe unghii (fără să am ojă pe ele), chiar și de 2 ori pe zi. Ca să nu se exfolieze, acum le țin date cu lac. Iar atunci când îmi fac unghiile cu ojă, ca un fel de protecție..pe dedesubtul ojei mă dau cu lac. Adică înainte de a le da cu ojă.le dau cu lac.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna.
Faptul ca daca tunzi regulat din varfuri parul creste mai repede este doar un mit, te asigur.Creste sanatos, dar nu mai repede.Viteza cresterii parului este determinata genetic la fiecare persoana, vara procesul fiind mai accelerat, iar iarna mai lent, parul cade mai mult toamna si primavara.Parul iti creste, dar nu se observa lunar.Cand folosesti placa foloseste inainte un ser termo-protecftor si nu da mai mult de 3 ori pe fiecare suvita.O poti folosi si mai rar.Foloseste mereu sampoane HIDRATANTE(pentru ca parul ondulat si cret mereu va fi mai uscat decat parul drept si astfel se deterioreaza mai repede)+masca hidratanta la fiecare spalare pe care sa o lasi macar 15 minute si sa te clatesti cu apa calduta spre rece in special pe varfuri si lungimi.Mai poti folosi o data pe saptamana o masca din mere si ulei de masline pe lungimi si varfuri, infasori parul intr-un prosop si o lasi peste noapte.A 2 a zi cand te speli vei simti o diferenta te asigur, iar in timp rezultatele vor fi notabile.(Incearca sa il lasi sa se usuce natural, fara feon, decat atunci cand e urgent, iar cand il folosesti nu il da la temperatura maxima si nu il tine foarte aproape de par. Daca urmezi aceste sfaturi si nu te vopsesti des(daca nu te faci blonda incearca vopsea fara amoniac) nu este necesar sa iti tunzi din varfuri mai mult de 2 cm la 6 luni.:*