| Anonima6754 a întrebat:

Buna TPU happy Am aproape 14 ani și un ten acneic (am acnee), nu am un skincare, nu ma machiez des, destul de rar, însă credeți ca e o idee buna sa iau o apa micelara și sa îmi fac o rutina sa ma curat cu ea dimineața și seara (chiar dacă nu ma demachiez) doar sa ma curat, ce ziceți?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, o rutină simplă cu curățare, hidratare și spf neapărat. poți intra pe the ordinary românia pe Facebook să citești mai multe. nu-i asculta pe cei care vin să-ți zică că vai ce o să-țistrici tenul, că mai mult de articole de revistă de pe net n-au citit

| Anonima6754 explică (pentru Adry05):

Scuze ca intreb, nu prea le am cu astea, dar ce e aia spf?

| Adry05 a răspuns (pentru Anonima6754):

Loțiune de protecție solară

| Anonima6754 explică (pentru Adry05):

Pai și cu ce ma ajuta la skincare? laughing)

| Adry05 a răspuns (pentru Anonima6754):

Te protejează de cancer de piele? previne ridurile? nu faci melasmă? nu te umpli de alunițe? nu-ți înrăuțește semnele de la coșuri?

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu recomand apa micelara nici daca te machiezi. Eu folosesc gel de curatare hidratant de la Cerave si lotiune Cerave ot hidratare. Dimineata si seara. Deci alege pentru rutina ta produse blande cu tenul, care nu blocheaza porii, care repara bariera cutanata a pielii, care nu au parfum si alte ingrediente iritante.
Cand ma machiez...de fapt cand ma demachiez dupa ce am purtat machiaj, seara fac urmatorul lucru: aplic ulei demachiant (folosesc Nivea mov) pe fata uscata masand usor vreo 2 minute. Daca faci asta si apoi te clatesti cu apa o sa vezi ca s-a eliminat tot machiajul. Tehnica asta e cea mai recomandata de dermatologi pentru ca e cea mai blanda metoda de demachiere. Apoi ma spal cu gelul de la Cerave ca sa fiu sigura ca s-a curatat foarte bine fata. Apoi aplic lotiunea hidratanta.
Ingrijirea pielii nu trebuie sa fie complicata, cu 2-3 produse poti avea un ten curat si sanatos

| Furnicuta000 a răspuns:

Aa si spf-ul trebuie sa nu lipseasca din rutina. Trebuie folosit in permanenta, tot timpul anului. Eu recunosc ca il folosesc doar cand e soare afara.
Nu am mai amintit de spf pentru ca multa lume nu se complica sa isi dea zilnic cu spf pe fata.
Spf ul te ajuta sa previi ridurile, petele si cancerul de piele. Sunt mii de articole, filmulete etc despre acest subiect deci poti sa le citesti mai intai