| Ginu a întrebat:

Buna TPU?
Am ceva cosuri si nu pot scapa de ele. Am incercat cu niste creme de la farmacie si nu ajuta. De indata ce imi trece unul imi apare altul. Peste o saptamana si cateva zile am un eveniment sibas vrea s-a cam scap de ele. Ce imi recomandati? Poate stiti ceva creme care m-ar ajuta intr-un timp scurt? Am avut candva o crema si nu mai tin minte cum se numea. Era in asa un tub asemanator cu streptotidul. Ajutor va rog!

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Intr-un timp atat de scurt nu se vor vedea rezultatele. Cel mai bun lucru ar fi sa faci o programare la dermatolog care in urma unor analize iti va spune care este problema sau te va indruma spre altfel de analize/teste. Este foarte posibil sa iti spuna pe loc ce tip de crema sa folosesti pana la venirea analizelor. Iti spun din proprie experienta ca este mai bine sa mergi din timp pentru a scapa mai rapid de acestea. Daca vrei sa incerci pe propia raspundere anumite creme, este stric dorinta ta. Eu folosesc La Roche Posay pentru curatarea tenului, Effaclar duo si crema activa Acne Out. Ai grija sa ai o ingrijire a tenului adecvata problemei tale. Fara creme Avon sau masti facute in casa. Demachiaza intotdeauna tenul dimineata si seara si ai grija sa nu pui mana murdara pe acesta. Bafta!

| alina2k18 a răspuns:

De ce nu te duci la dermatolog?
Acolo iti va face si niste analize si va fi mai usor de prescris tratamentul pentru ca va detecta la ce antibiotice e sensibila bacteria de iti provoaca acneea.
Eu de ex am o solutie - Zynerit se cheama si SKinoren, dar eu le folosesc pentru o mica dermatita periorala care mi-a reaparut dupa 2 ani, dar ele sunt pentru acnee concepute.
Dar sunt destul de strong astea 2, eu le am recomandate de medic si am vorbit prin email cu ea si poze in timpul tratamentului pentru ca nu-s usor de suportat. Se face pielea horror ca usuca f tare, de aceea trebuie sa te duci la medic.
Nu folosi ce folosesc altii pentru ca la tine s-ar putea sa faca si ma rau.
Plus sa nu uit, cand folosesti produse farmaceutice pentru acnee cu antibiotic sa iti dai intotdeauna cu crema cu SPF Minim 30.