| Elide a întrebat:

Bună TPU,am făcut în iarna o mare prostie, m-am decolorat, în condițiile în care eram vopsita șaten,in vară mă decolorasem iar, puteți să spuneți că am avut o "cădere" de când cu pandemia am avut numai impulsuri prostești, acum doua luni l-am tuns scurt rău, băiețește aproape din cauza că arsura s-a dus în sus,acela nu mai era par in capul meu, niciodată n-am mai avut părul așa de scurt,poate când am fost mică, dar de obicei l-am avut mediu sau lung, nu știu ce să fac sa crească mai repede, cine a pățit așa în cât timp i-a crescut? Eu îl am acum cu 2 cm peste urechi, am luat fiole de creștere, balsam, când îmi va crește până la claviculă?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Parul va creste, tu in acest moment prepara masti in casa pentru a ti-l aduce ca inainte, sa fie des, hidratat, viguros. Nu recomand balsamul caci are tendinta de ingrasa. Balsamul nu se da pana la radacina parului ci mai jos cu 2 cm, astfel eviti sa se ingrasa ori sa apara matreata. Cumparati o aloe vera este destul de ieftina pe la Practiker, Ikea sau orice hipermarket. Taie o frunza, las-o peste noapte cu partea de unde ai taiat-o intr-un pahar cu apa pentru a-si elimina sucul toxic. Dimineata vei observa apa galbena, o arunci. Vezi pe internet cum se taie frunza de aloe. Scoate gelul de aloe cu ajutorul unei linguri, pune-o intr-un blender si cu o lingura-2 de ulei de cocos, blendeaza-le. Pui gelul intr-un flacon cu pipeta (genul de flacon de la o fosta vopsea daca mai ai sau poti lua de la magazinele de plastice). Pune gelul la radacina parului si maseaza. Lasa sa actioneze timp de 1-3 ore. Fa aceasta operatiune de 2-3 ori pe saptamana si efectele de regenarea a parului si nu numai, de ati ingrosa firul de par, hidratare, stralucire se vor vedea din a doua folosire.

Mai poti folosi gelul blendat si cu henna sampon https://www.elemental.eu/ro/903-shikakai.html cu care te vei spala de cate ori doresti sau de cate ori o faci tu pe saptamana. Eu aceasta varianta o folosesc de circa 1 luna de zile. Parul meu este efectiv foarte lucios, nu mai imi cade atat de mult nici in perioada de regenare, nu se mai despica. Chestia este ca nu am problema ta, ci eu il folosesc doar pentru sanatatea parului. Am intalnit femei sa ma intrebe daca mi-am laminat parul sau mi-am dat cu keratina, atat de lucios este. Lasa sa actioneze timp de 30-45 minute infasurat intr-o casca de par si prosop. Apoi clateste cu apa calda fara sa mai adaugi sampon normal sau balsam!

Balsamul nu te va ajuta la nimic pentru crestere, ci ti-l va face moale, nu are ingredientele necesare naturale pentru a vitamiza firele de par cu probleme! Renunta la el. Aloe+sampon henna tine locul si de balsam/masca si tot ce doresti tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Parul creste greu deci ai rabdare nu il mai agresa ca ramîi cheală.

| Drimmero a răspuns:

In cateva luni spre 1 an, tu degeaba te dai cu produse, parul creste doar natural, industria asta care se ocupa cu regenerari si cresterea parului sunt mari escroci. Nu il mai agresa cu vopsele ca ti-l arzi si e foarte posibil sa si chelesti, o dai in altele apoi.