| FanOfPostMalone a întrebat:

Am o groaza de puncte negre pe nas si in zona nasului si barbiei si nu ii mai suport, chiar daca ma curat cu gel de curatare, si crema. Ce sa fac sa scap de ei? Am folosit si masca cu argila dar tot degeaba. Plus, imi ies foarte multe cosuri pe langa gura. Sunt fata. Si am problema asta de 3 ani. Acum am 16

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Punctele negre ies doar dacă le scoți (cu un bat din acela metalic care are o găurica la capăt sau cu degetele) sau dacă îți exfoliere pielea astfel încât ele sa iasă la suprafața.
Deci masca cu argila și cremele și gelurile de curățare nu te ajuta. Sunt foarte bune pentru îngrijirea tenului, nu renunța la ele, dar punctele negre nu o sa le scoată in veci pentru ca fizic nu ar avea cum. Ai văzut ca ele sunt înglobate in piele. Deci cum crezi ca ar putea iesi de acolo?
Și masca aceea neagră e buna, chiar dacă nu le extrage pe toate, nici nu ar avea cum sa le extragă chiar pe toată. Însă foloseste-o cum trebuie. Mai înainte faci baie de aburi ca sa se deschidă pori și apoi aplic-o.

| romeo78 a răspuns:

Nu vă mai torturați fața degeaba! Vorbiți cu părinții dumneavoastră și mergeți la un medic specialist dermatolog. Vi se vor face analize, teste și veți primi tratamentul corespunzător.
Sănătate!

| bbnnmm a răspuns:

Dacă ai multe coșuri e indicat să mergi la un medic dermatolog, pentru că e posibil să ai acnee, iar acneea nu trece de la sine. Pentru puncte negre îți recomand să-ți faci o microdermabraziune la un cabinet dermatologic. E o procedură prin care îți "aspiră" punctele negre și impuritățile din pori. E foarte folositoare pentru punctele negre și e realizată de un specialist, deci nu îți vor rămâne urme pe față, ca și atunci când îți scoți tu acasă și se înroșește zona sau rămâne urmă sau strângi prea tare. Îți recomand microdermabraziunea, vei fi foarte încântată de rezultate!

| Popm a răspuns:

Buna, incearca masca neagra sau cea alba de pe https://www.cassiopea.ro/masti
Sunt potrivite pentru curatarea tenului, puncte negre si acnee. Mai gasesti si masti coreene cu arbore de ceai(teatree) sau acis salicilic, care merg f bine la tenul acneic, gras sau iritat.