| Valentina400 a întrebat:

Bună TPU!
Am o întrebare:Atunci când te vopsești culoarea negru trebuie să te decolorezi?
Culoarea mea naturală la păr este șaten.Acum 3 luni de zile m-am vopsit culoarea negru-albăstrui, permanent.La fiecare spălare, mi se lua un pic câte un pic din vopsea.Acum,numai am nicio urmă de negru prin păr, culoarea revenind la cea naturala.Să fie din cauză că nu m.am decolorat? Ce vopsele de păr îmi recomandați, care să țină mai mult timp?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decolorarea distruge total pigmentul firului de par si se executa doar cand vrem sa obtinem blonduri foarte deschise sau nuante care ies doar pe un par deschis precum gri, pasteluri etc.

Daca te-ai decolora si ai aplica o vopsea inchisa ea s-ar duce la fiecare spalare pentru ca n-ai avea pigmentii parului inchis care sa sustina culoarea, astfel ai ajunge in scurt timp la un saten deschis-blond.

E normal ca dupa 3 luni culoarea sa se duca, vopseaua neagra nu modifica pigmentul natural al firului de par, doar adauga pigment inchis dar acesta se duce, doar dupa vopsiri repetate cu vopsea inchisa pigmentul o sa fie mai greu de scos pentru ca o sa se adune un surplus de pigment ce se poate indeparta folosind un produs care scoate pigmentul chimic precum Colour B4.

Totusi nu este recomandat sa aplici la fiecare vopsire culoarea pe intreaga lungime, daca te vopsesti lunar, pentru ca tot adaugandu-se pigment pe lungime, e posibil ca radacina sa nu fie la fel de intensa ca si culoarea de pe lungimea firului de par. Mie imi place vopseaua Palette Intensive Color Creme, culoarea se mentine foarte bine.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Decolorarea trebuie sa se faca NUMAI in situatia in care se face o nunata deschisa, niciodata inchisa!

Daca doreai sa te faci blonda din satena, aveai nevoei de decolorarea (albire), inainte de a pune noua culoare pe par.

Tu vad ca nu nu cunosti termenul de "decolorare", uite aici:
https://dexonline.ro/definitie/decolorare

Omca ceva: este perfect nromal sa te revopsesti la fiecare 2-3 luni daca vrei sa ai culoarea aia pe par, pentru ca, indiferent cat de puternica este vopseaua, nu rezista la nesfarsit, iese la spalat si apoi, parul creste si se vede la radacina alta culoare, cea a parului tau natural.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa decolorezi parul.

| thechristine a răspuns:

Poti gasi idei si sfaturi despre vospsirea si decolorarea parului si aici https://www.libertatea.ro/......ct-1768034

| MynameisRoxana18 a răspuns:

Nu trebuie sa te decolorezi... Londa sau Palette...stiu pentru ca si eu folosesc