| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fete. Cum se poarta anul acesta unghiile? ma refer la forma. La TV am vazut ca se poarta si ascutite dar nu sunt genul meu, iar cele patrate am auzit ca si-au luat zborul. Cum sa le fac, rotunde?.
Aaa si mai o chiestie referitor la lungime, eu nu le pot lasa sa creasca lungi pentru ca mi se rup si le tai scurt [ aproape din carne ]. Dar totusi m-ar interesa sa stiu cum se poarta.

Răspuns Câştigător
| SaschaM a răspuns:

Pentru problema cu lungimea, citeste acest articol - http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html
Nu le mai taia din carne pentru ca o sa ti se micsoreze patul unghiei (partea roz).
In legatura cu forma lor, aici poti citi o alta postare in care am cuprins atat exemple de forme de unghii cat si cum sa-ti alegi forma potrivita si cum sa pilesti ca s-o obtii - http://mypsychonails.blogspot.ro/2013/02/the-ideal-nail-shape-long-and.html
Intr-adevar, sunt in voga formele ovala si ascutita dar pentru ele iti trebuie unghiile putin mai lungi. Cel mai bine, acum pana iti cresc, da-le o forma patrata si rotunjeste colturile. Apoi, poti incerca sa rotunjesti si varful si daca iti place, cand mai cresc, il ingustezi putin si obtii unghii ovale :)
Personal, ador unghiile ascutite. Problema cu ele este ca se cam rupe varful dar eu tot asa le port si-mi zic tot timpul sa am mai multa grija :))
Sper ca te-am ajutat! Mult succes!

5 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

Se poarta prima forma de unghii dintre acestea

http://www.google.ro/......tp?/search

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Uite aici,
http://www.divahair.ro/galerie-poze/unghii/unghii-2013
Cam ce se poarta.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce contează cum se poartă. Fă-le așa cum îți placewinking

| LOLtoU a răspuns:

Fa-le drepte si nu le fa extrem de scurte! fa-le cu vreo 3 mm mai lungi decat degetul tau(adica fa-le cu cativa mm mai lungi dupa varful degetelor). poti sa le tai si rotunde dar alea sunt vechi de mult... si impotriva ruptului unghiilor ia-ti o pila de-aia de poliester(sau ceva de genu, nu de metal) de la sephora sau ceva si pileste pe spatele unghiilor, adica unde e portiunea alba, dar pe dinauntru, mai pe scurt, intr-un fel sub unghie. sper ca te-am ajutat! funda?