| anonima455 a întrebat:

Bună, TPU, am o mică nelămurire. Sunt fată și trec în clasa a 9-a, nu am idee ce ar fi mai bine să îmi cumpăr: geantă ( de mână ) sau rucsac?

19 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Tocmai sa te vada profi cu geanta dintra 9 laughing ia-o si tu prin a10 sa te stie macar putin.Ca gasesti unu mai troznit sa iti da cu propria geanta in capsor tongue haha. Un rucsac misto pentru domnisoare te asigur ca vei gasi ceva de vei da gata baieti tongue

| Bondarel99 a răspuns:

Cand eram eu la liceu 80% din fete aveau geanta. Dar un rucsac e mult mai practic. Sau daca vrei geanta alege una care are si bretea lunga pentru umar.

| Bondarel99 a răspuns:

Aaa si da, cartile si caietele sunt mult prea grele pentru a le cara pe toate intr-o singura mana. Eu tot liceul am cazut de acord cu colega mea de banca sa aducem fiecare jumatate din manuale la scoala sa nu trebuiasca sa le caram pe toate.

| Catrice a răspuns (pentru Bondarel99):

Și când lipsea una din voi? laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru Catrice):

Ne anuntam din timp ca urmeaza sa lipsim si ne aduceam toate cartile din ziua respectiva laughing dar nu prea se intampla sa lipsim, erau foarte stricti cu absentele.

| cuvant a răspuns:

Buna,

Eu iti recomand rucsac-ul deoarece ma gandesc la greutatea pe care o va avea umarul de suportat in clasa a IX-a.
Geanta poate fi la moda dar daca iti vei pune acolo caiete, carti plus lucrurile specifice unei adolescente, o sa ai dureri de spate in timp.
Incearca un ruscac totusi chiar daca poate nu vei fi la moda cu celelalte fete. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un rucsac sanatos de ala de 20 de litri macar. Sa stii o treaba si sa il ai si pentru excursii. Par example - https://www.decathlon.ro/rucsac-drumetie-nh100-20l-bej--id_8529019.html

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lol eu am avut unul ceva mai mare și uneori nu-mi încăpeau toate cărțile și caietele rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Da, e teroare. De 40 l atunci. happy

| Celcestietot a răspuns:

Am văzut multe fete de liceu cu ghiozdănel mic in spate sau cu ghiozdan normal/default. Poți să îți cumperi ce vrei tu, pentru că nimeni nu te va judeca, decât oamenii răi.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de ce gusturi ai, dar nu trebuie neapărat să alegi.
Poți să îți iei un rucsac și când te plictisești de el îți iei o geantă.

| alina2k18 a răspuns:

Amandoua, eu ma duceam cu geanta cand aveam ore mai putine si nu luam toate cartile.

| Sonia822 a răspuns:

Si una, si alta happy Ruxac pana in a 12a, ai manuale, caiete, nu incap in geanta. Dar poti sa-ti iei si genta, ca o sa iesi cu fetele in oras, deci iti trebuie sigur happy

| Sonia822 a răspuns:

Si una, si alta happy Rucsac pana in a 12a, ai manuale, caiete, nu incap in geanta. Dar poti sa-ti iei si genta, ca o sa iesi cu fetele in oras, deci iti trebuie sigur happy

| Justme1997 a răspuns:

Rucsac, este si la moda acum oricum

| christine99 a răspuns:

Dintr-a 10a eu mi-am luat o geanta neagra in care imi incapeau toate cartile. Dar atunci nu stiam eu sau poate nu erau rucsace asa faine ca acum, de piele sunt super misto. Ia ce iti place, dar un rucsac eu zic ca se potriveste la orice tinuta, pe de alta parte o geanta te face mai eleganta, cum vrei.

| Blueberry8 a răspuns:

Pai carti si caiete nu ai? Cum le cari in geanta de mana? Mie mi s-ar parea dificil sa carrr la ele pe mana toata ziua.Ia rucsac, e mai comod.

| Maia55 a răspuns:

Rucsac

| antoniaa09 a răspuns:

Rucsacul e mai practic și indicat, dar acum depinde și de ce vrei tu