| llSuperwoman a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu vopsitul, e important, deci daca nu aveti experienta va rog sa nu va dati cu parerea.
La momentul actual sunt vopsita blonda, dar culoarea mea naturala e saten. M-am vopsit la salon, bineinteles, n-am vrut sa fac experimente in capul meu. Mi s-a spus ca nu pot obtine blond platinat fara decolorare, ok...desi dupa aceea am vazut o fata care a reusit, nu stiu cum. Am mers pe mana tipei de la salon, care m-a decolorat, m-a vopsit si toate astea, dar culoarea nu era un blond platinat spre alb cum imi doream, era mai galben, spre gri cu reflexii. Intr-adevar, mi-a placut culoarea, nu zic ca am fost oripilata de rezultat, dar nu asta imi doream. Aia care m-a vopsit mi-a zis ca sa bat mereu spre vopsele sau orice folosesc pentru culoare sa fie spre gri ca altfel nu iese. Plus ca (,) nuanta de gri din blond s-a dus la spalare si trebuia sa o "reinnoiesc", dar nu stiam cum... dupa toate astea m-am enervat si am zis ca ce o fi o fi, si m-am vopsit singura cu ce am gasit (pentru ca trebuia vopsita radacina) si pana acum am dat de doar 2 ori cu vopsea pe tot parul. (de aia de nuanta)
La momentul actual inca nu sunt multumita de nuanta mea, e mai mult un galben...in fine. Credeti ca ar fi ok sa ma fac eu singura satena? Adica sa imi cumpar eu vopsele si sa le aplic fara sa merg la salon (chiar nu pot acum, plus ca stiu cum sa vopsesc pentru ca m-am uitat de n ori la tutoriale). Daca aleg o nuanta de saten, oarecare, avand in vedere ca parul meu e blond acum, o sa iasa culoarea de pe cutie la sigur? O sa ma mai pot face vreodata blonda fara sa ma decolorez? Cum?

1 răspuns:
| Cristina_Alexandra_1997_2MHu a răspuns:

Si eu sunt satena natural, si m-am vopsit cu vopsea de la kalos acasa si mi-a iesit blond platinat dupa aproximativ 3 vopsiri. Dar la radacini nu a iesit niciodata din prima vopsea blond platinat. Si incearca sa nu te mai decolorezi daca vrei sa te faci blonda pentru ca oricum aceasta nuanta iti usuca foarte mult parul, iti recomand chiar si un ulei de argan sa il aplici pe varfuri dupa spalare, si dupa prima aplicare de vopsea blonda cand iti va creste parul sa iti vopsesti doar radacinile, pentru ca daca vei da iar pe tot parul, vei ataca si varfurile de unde incepe despicarea parului si asa ti-l nenorocesti.