| UnCopilMicuts a întrebat:

Am revenit cu o problema care ma confrunt de mult timp. Eu sunt bruneta. Acum 4 ani sau 5 m-am decolorat. Inainte sa ma decolorez aveam parul foarte gros si lung pana la sani. Dupa ce m-am decolorat mi-am ars foarte tare parul si l-am tuns foarte scurt bob. De atunci a crescut pana la umeri. Imi fac masti in fiecare saptamana. Ba chiar am investit mult in el deoarece tin foarte mult la parul meu. Nu vreau extensii, vreau sa imi creasca cel putin pana unde era inainte dar sanatos. Problema este alta. Ma vopsesc destul de rar si imi intind parul rar. Eu am un par ondulat si aspru. Parul meu creste greu dar se despica foarte repede si se rup varfurile foarte mult. Saptamana asta am fost la coafor sa-mi ciupeasca putin varfurile. Si ieri m-am uitat asa prin par la varfuri si am vazut ca tot am varfuri despicate, ba chiar unele se rup de la 2 cm. Nu stiu ce sa-i mai fac. Din cauza asta stau stresata tare. Daca se despica mai creste? Si de ce mi se rup varfurile asa mult? Va rog dati-mi sfaturi. Fara uleiuri si din astea ca le-am incercat pe toate. Experti in asta...va rog enorm ajutati-ma! Multumesc!

4 răspunsuri:
| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Nu te mai vopsi si nu mai folosi placa si ondulatorul.Eu ca sa am bucle, dupa ce ma spal la cap imi impletesc doua codite si stau asa pana se usuca parul.

| kiri11 a răspuns:

Iti recomand uleiul vivese senso duo, desi ai si samponul, uleiul este cel care te poate ajuta in aceste probleme. happy in plus mai poti folosi si uleiul din nuca de cocos.

| Superlativ_Frumusete_1985 a răspuns:

Eu iti recomand de la Tigi balsamul reparator pentru varfuri despicate fara clatire. Eu il am, acum e la oferta pe Strawberrynet.

| Mariana27 a răspuns:

Mai intai trebuie sa intelegi cauza problemei pentru a o putea remedia. Am fost si eu in situatia asta datorita lipsei de proteine si hidratare. Inainte cu o zi de samponare, fa-ti o masca cu ulei de cocos, las-o peste noapte apoi foloseste sampon si balsam de calitate - recomand Tigi Ressurection - pentru hidratare intensa ( o data la 2 saptamani ) masca de par de la Macadamia. Sunt produse scumpe insa daca ti la parul tau, depune efortul asta financiar. Daca iti ti parul desfacut, aplica putin ser pe varfuri pentru a le proteja - recomand serul de la Kallos Kjmn Ser Protector pentru Varfuri Despicate.