| gabitza9497 a întrebat:

Am si eu o intrebare care este diferenta dintre ceramica si Titaniu-Turmalina care este cea mai bun/a referitor la placi si ondulatoare? dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| Ralucaa69 a răspuns:

Placile din ceramica solida sunt mai scumpe decat cele doar cu invelis ceramic, dar sunt mult mai rezistente la ciobire si deterioreaza mai putin firul de par.
Placile de par din ceramica sunt ideale pentru majoritatea tipurilor de par indiferent daca este subtire sau mai gros.
Si placile din titan ofera caldura ridicata si constanta. Titanul produce mult mai multi ioni negativi decat placile ceramice. O placa de par din titan este recomandata pentru parul cu firul gros si sanatos care este dificil de indreptat. Daca ai firul de par subtire foloseste placa de titan numai pe temperatura cea mai scazuta.
Spre deosebire de titan si ceramica, turmalina nu este folosita in sine ca material pentru placa de par. Acesta este o piatra semi-pretioasa care este sfaramata si apoi este amestecata in materialul placilor din ceramica sau titan. Placile cu turmalina sunt recomandate pentru parul aspru deoarece aceasta reduce frecarea in timpul indreptarii parului rezultand in suvite foarte netede.