| DownAnima a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu albirea dintilor. Sa incepem am vazut pe net o "reteta" cu bicarbonat de sodiu si zeama de lamaie si vreau sa stiu daca este buna, se recomanda a fi folosita doar o data pe saptamana timp de o luna parca. Asi dori sa imi spuneti daca este bine sa o incerc sau daca nu este buna.

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Pai da, chiar e buna metoda, a incercat o prietena si chiar i-a albit foarte mult dintii.
Eu am folosit si folosesc inca pudra de albit dintii, spre deosebire de metoda babeasca pudra asta o poti folosii zilnic dimineata si seara, are un singur dezavantaj, trebuie folosita cu regularitate daca vrei sa isi faca efectul dar in rest e super buna si are acelasi efact ca bicarbonatul.
O gasesti la orice farmacie, e 9 lei si e in diverse arome( menta, portocale, fructe de padure etc.)

| Nicole a răspuns:

Salut.
E buna cu bicarbonat de sodiu, cu zeama de lamaie nu am incercat.
Ia in vedere ca nu ai voie sa folosesti mai des decat o data la 7 zile.
Dupa spalarea cu bicarbonat de sodiu, foloseste pasta de dinti.
Succes.

| anss23 a răspuns:

Orice metodă de albire a dinţilor dăunează puţin, deci nu trebuie folosită prea des.Deşi această metodă cu bicarbonat e foarte cunoscută poate afecta smalţul.
Ţi-aş recomanda să foloseşti o pastă de dinţi specială pentru asta, deoarece e mai blândă si are un efect mai îndelungat. Poţi găsi unele bune la farmacii sau supermarketuri.
http://img.dooyoo.de/DE_DE/orig/2/0/2/1/8/2021864.jpg
http://www.farmaverde.ro/images/Sensodyne-Whitening.jpg

| DracusorImpielitat a răspuns:

Foloseste-o, dar nu exagera cu zeama de lamaie, pentru ca poate distruge smaltul dintilor. Daca vrei poti folosii numai bicarbonat.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| MyMyutza a răspuns:

Si eu am vazut-o si incerc de ceva timp sa o folosesc dar ma gandesc ca este posibil sa nu fie buna.♥

| Nervu22 a răspuns:

Uite : http://www.coolsmile.ro/ a mai folosit cineva si chiar merge :).

| Wyxy_Dima_1996 a răspuns:

Nu pot sa-ti spun exact daca aceste retete vor fi folositoare, dar mai bine nu te grabi si sfatuiestete cu medicul