| FashionVictim93 a întrebat:

Buna TPU... Am un ten sensibil iar in ultima perioada a devenit usor uscat si mi-au aparut si cosuri. Eu folosesc bioderma sensibio ca si gel de curatare a fetei, problema este ca as dori un gel care sa ma ajute sa reduc sau chiar sa ma ajute sa scap de aceste cosuri, dar ma lovesc de o problema si aceea ca gelurile de curatare pentru cosuri usuca pielea, piele care este deja uscata si sensibila. As dori daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inlocuieste gelul de curatare cu cel de la Balea Med pentru ca este mult mai bland cu pielea, contine o cantitate mare de bisabolol care este un compus cosmetic cu proprietati antibacteriene si antiinflamatoare. Nu te astepta ca un gel de curatare sa faca minuni, ingredientele care stau sub 60 de secunde pe ten nu au timp sa actioneze la adevaratul lor potential, iar sa il tii mai mult decat e necesar nu este indicat.
https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355387783.html

Poate ca esti sensibila la concentratia mare de acid citric din gelul Bioderma, daca nu poti sa gasesti alta cauza pentru sensibilizarea tenului e de luat in calcul acest aspect. Renunta la el o luna si vezi ce se intampla.

Pentru tratarea cosurilor foloseste emulsia matifianta de la Gerovital, are o concentratie mare de niacinamida (ingredient care ajuta la tratarea cosurilor ) si nu usuca pielea. Aplic-o doar pe zonele cu probleme ca pe un tratament.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047

Aplica-ti timp de o saptamana ceai concentrat de musetel in cateva straturi si apoi aplica crema tratament si cea hidratanta. Peste un plic de ceai toarna cam 30 ml apa fiarta, cat sa il acoperi.

3 răspunsuri:
| sunmetal11 a răspuns:

Foloseste produse de la ivatherm

| Aghireirs a răspuns:

Și eu am trecut prim același lucru...îți recomand sa folosești "ULEI DE COCOS" ajuta foarte mult, și se găsește la orice magazin Naturist

| Anonim2136493 a răspuns:

Trec prin acelasi lucru. Pe mine m-a ajutat gama pentru ten acneic de la La Roche-Posay. Recomand mai ales gelul concentrat de 15 ml (costa in jur de 55 lei) numit Effaclar Duo + Soin Anti-Imperfections Correcteur Desincrustant Anti-Marques. Poti incerca si celelalte produse, mie mi-a calmat pielea foarte mult. Sper sa te ajute si pe tine!