| BekeAlexandra a întrebat:

Bună, TPU!
Aş dori să mă ajutaţi cu ceva.
Eu am tenul foarte alb şi până acum nu mi-am putut găsi un anumit fond de ten potrivit culorii pielii mele.
Îmi puteţi recomanda ceva site-uri cu produse de make-up?

Mulţumesc foarte mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel. :))
Fondul de ten seveenteen time plus nr 01 este foarte alb dar mie nu-mi place cum este el individual [ este destul de lejer, are un finish semi-mat ( nu tine sebumul sub control ) si imi place sa-l folosesc cu fonduri de ten mai grele - doua pompite de seveenteen si o pompita din alt fdt/corector ] asa ca folosesc o pompita de corector mac pro longwear nc 15 si ii da un pic de acoperire, dureaza mai mult, e semi-mat dupa cateva minute de la aplicare ( initial este usor lipicios si te ajuta sa aplici restul produselor ) iar in perioada mai calda devine usor dewy ( mie imi place maxim efectul asta ).

Mai gasesti nuante foarte deschise la FM - este nuanta albaster, fondul de ten are un finish mat
https://2.bp.blogspot.com/......ce.png.png

Revlon colorstay este un fond de ten bun si nuanta ivory 110 este extrem de deschisa. Eu am avut varianta pentru ten uscat si m-a deranjat un pic ca are niste particule micute de shimmer - un sclipici foarte greu de sesizat dar totusi e acolo. Varianta pentru ten gras nu are aceste particule.
http://www.depozituldecosmetice.ro/......-30ml.html

Zicea cineva de pe Youtube ( Georgiana Dumitra ) ca ea isi gaseste nuante deschise de fdt la oriflame. Poti cauta si in Sephora sau la Mac nuanta si textura ideala, cere mostre sau testeaza nuanta in magazin inainte de a cumpara un produs mai ales daca vrei sa cumperi online.

5 răspunsuri:
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Aceiasi problema o am si eu, abia imi gasesc culoarea potrivita. Dar am vrut sa incerc ceva nou si am rugat pe cineva sa imi imprumute un catalog de la Avon si spre mirarea mea, am gasit fondul de ten perfect la un pret foarte bun! Sper sa gasesti si tu acolo.
Multa bafta si nu uita ca esti frumoasa si fara machiaj.

| Mirela27 a răspuns:

Dar nu trebuie sa te dai cu fond de ten, iti strici tenul asa.Fii naturala

| Daiiiiana a răspuns:

Bună!
Fondul de ten Maybelline NY Affinitone are și nuanțe foarte deschise, eu îl folosesc, având la fel ca tine, tenul alb. Cel mai recomandat ar fi să îl cumperi din magazin pentru a putea testa și alege culoarea potrivită pentru tine. Luându-l online, e posibil să nu nimerești nuanța potrivită.

| JackNapier a răspuns:

Iti recomand varul (CaCO3). Astept funda.

| Bi0sfera a răspuns:

Bună Alexandra, ai putea merge in magazine cu produse cosmetice și să încerci acolo un fond de ten care se potriveste cu tenul tău. Sunt și nuante deschise pentru fiecare fond de ten existent pe piata, doar trebuie să le încerci. Dacă nu te descurci vei gasi domnisoare dragute care sa te indrume si sa-ti ofere monstrele pe care sa le testezi pe ten. Nu iti fa griji, pentru ca vei gasi oricum. Și eu am tenul deschis si folosesc 001 sau porcelain cam de la orice brand.