| Kisses a întrebat:

As vrea sa fac niste cursuri de make up, dar am o nelamurire, nu sunt buna deloc la desenat, oare au legatura una cu alta? Imi este ca poate nu ma descurc la machiaj, nu am machiat niciodata, nici nu am incercat. Oare pot sa ma pricep chiar daca nu am talent in a desena? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Machiajul nu este neapărat un talent înnăscut, însă imaginația și viziunea asupra lui aș putea spune că da. Există mai multe tipuri de machiaj, iar talentul la desen propriu-zis nu cred că te ajută decât dacă vrei să faci face/body painting. Pentru machiajul obișnuit de corectare, respectiv de scoatere în evidență a trăsăturilor frumoase, nu ai nevoie. Și mie îmi place să (mă) machiez, dar la desen sunt praf laughing. Dacă te pasionează, mergi și fă cursuri, dar să începi cu unul de bază. Poți exersa pe tine urmărind tutoriale de pe YouTube.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, n-are legatura. Tine de tehnica pe care o inveti, de calitatea produselor respectiv a pensulelor de machiaj. Du-te daca asta iti doresti

| lindemona a răspuns:

Bună, cu siguranţă nu trebuie să te pricepi la desen ca să poţi fi bună la makeup. Însă trebuie să ştii că domeniul acesta, ca de altfel oricare altul, necesită multă documentare şi practică.
Trebuie să citeşti cât mai mult despre produse cosmetice, despre tehnici de makeup şi produse de îngrijire.
Apoi, încearcă să machiezi. Fie că te machiezi singură sau o prietenă, este nevoie de multă practică.
Cursurile de makeup te învaţă tehnici şi trucuri, dar trebuie să ai o bază de cunoştinţe că să poţi acumula toate informaţiile pe care ţi le oferă.

Mult succeswinking

| Ana2333 a răspuns:

Buna! sa stii ca nu trebuie neaparat sa fii buna la desenat ca sa faci si machiaj, ajuta intr-adevar sa poti desena pentru ca ti-ar fi mai usor dar nu este nici o problema pentru ca asta se poate invata si desenul si machiajul, o sa depui mai multa munca sa inveti decat cineva ce are talent dar daca tu vrei sa faci asta nu te opreste nimic, trebuie sa inveti, sa exersezi si poti sa devii mai buna decat cineva care are talent la desen si nu si-l educa. Deci fa cursul de machiaj si apoi o sa vezi in primul rand daca iti place si vrei sa te autodepasesti si daca vrei sa continui sa depui efort pentru a fi cat mai buna chiar daca nu te descurci la desen asa cum spui tu. Succes!

| SuperGio_Yo_Yo_2001 a răspuns:

Poate avea o legatura, pentru ca a machia e ca un fel de desen doar ca pe fata.
dar daca-ti doresti asta nimic nu te poate opri. daca nu risti nu castigi