| XxPufosheniaXx a întrebat:

As vrea sa imi las unghiile sa creasca mari, dar nu pot. Am mereu tendinta sa le mananc....chiar nu stiu ce sa ma fac si am observat ca imi apar pe unghii niste pete albe! Dece imi apar? din lipsa de calciu? sau pentru ca le tot bag in gura?
Va rog sa imi spuneti ceva tratamente pentru chestia cu petele!
Dau fundita...happy

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Lipsa de calciu (petele albe). Referitor la ros, multi oameni au acest tic. Si eu l-am avut. Apoi, am inceput sa am mai mare grija de unghii. Da-le cu lac incolor, pentru ca in primulr and vor fi mai tari, deci iti va fi cam greu sa le rozi, iar in al 2-lea, vei incepe sa le "simpatizezi" stralucirea motiv care te va face sa nu mai vrei sa le rozi. Crede-ma, eu asa m-am lasat.
Succes!

5 răspunsuri:
| alexandra2859 a răspuns:

Si eu imi mananc unghiilecrying
da, si eu am petele alea dar eu iau niste pastile cu calciu care le-am luat de la farmacie si a inceput sa imi treaca.
du-te la farmacie si ia niste pastile pentru calciu.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Sunt datorita lipsei de calciu, cat despre a nu le mai avea incearca niste suplimente cu calciu. Funda?

| Vanyum a răspuns:

Petele iti apar evident din cauza lipsei de calciu, te-ai lasat cumva de fumat recent? De obicei aceste persoane isi rod unghiile, oricum aia depinde de tine nu cred ca exista vreun sfat prin care sa te faca careva sa nu iti mai rozi unghiile, cat despre lipsa de claciu evident poti cumpara si administra fiole de calciu, sunt si pe cale de administrare orala deci nu e nicio problema. Succes in rezolvarea problemei!

| andreyutzha a răspuns:

Date cu oja amara.este la fel ca una obisnuita numai ca are un gust dezgustator(amar). Acest produs se gaseste la farmacie sau in Real.

Uite aici un site:
http://www.sentia.ro/products/Asepta-Ecrinal-Lac-Amar-x-10ml.html

sau poti merge la un salon sa-ti pui unghii false poate te dezobisnuiesti sa le rozi...dar este si riscul ca dupa ce le dai jos sa continui..eu zic sa incerci prima metoda cu oja amara:)

| TumblrAddict a răspuns:

Pai incearca sa mananci lactate gen vranza, lapte si alte derivate. Si ca sa nu ti le mai mananci da-te cu lac transparent si in cateva saptamani vei observa ca nu ti le mai mananci (eu asa am facut si la mine a mers). Sper ca te-am ajutat happy