| LoverMusic a întrebat:

Buna, TPU! As vrea sa slabesc putin... Puteti sa imi recomandati o dieta, nu prea complicata, care sa fie la indemana oricui? Nu vreau sa vad rezultate imediat (nici nu cred ca e posibil).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se zice ca face minuni dieta Fix la Fix. O prietena de-a mea a incercat-o si am vazut rezultatele. N-am avut curajul sa o incerc. Cea care a inventat-o zice ca a pierdut 60 Kg. in doi ani. https://fixlafix.com/
Amanunte gasesti si pe Facebook. Eu am gasit ceva: Fix la fix
Ora 7.00 MIC DEJUN: mâncați mult și bine. Cel mai mult și cel mai bine din toată ziua. Orice, inclusiv pâine. Ouă, salată, șuncă, brânză, humus, avocado, legume, cereale, iaurt, ceai… orice găsiți prin frigider sau prin cămară. Masa nu trebuie să dureze mai mult de 20 de minute. Dacă beți cafeaua cu lapte și zahăr, o lipiți de masă. Dacă o beți simplă, o puteți consuma oricând.
Ora 10.00 GUSTARE: adică e ceva ce se gustă. Pot să fie 10 migdale sau o cafea sau un măr sau un strugure, prăijitură, ciocolată, ceai, gumă de mestecat, tic-tac, orice implică o gustare. Gustarea nu se înfulecă. Și, dacă beți cafeaua, nu depășiți 20 de minute.
Ora 13.00 PRÂNZ: orice apuci să mănânci în 20 de minute. Pot să fie și pizza, paste, ciorbă și felul doi. Un fel, două sau nouă, dar să nu depășiți 20 de minute și să nu mâncați până nu vă mai puteți mișca.
Ora 16.00 GUSTARE: asemănătoare cu cea de la ora 10.00, dar ideal ar fi să nu alegeți fructe.
Ora 19.00 CINA: Salată, pește, ceva ușor – mult mai puțin decât ați mâncat dimineață.
Dupa ora 19.00 – un plasture pe gură.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nah pai daca vrei ceva asa care se poate aplica si chiar e recomand si pentru stilu de viata, evita mancarea si bauturile nensanatoase, cred ca stii si tu care-s alea si fa-i cat mai multa miscare

| Demidol a răspuns:

Dietele nu se potrivesc de la unii la altii. Depinde de metabolism. Insa, o regula generala ar fi: portii mici de mancare, te ridici de la masa inainte de a te satura, elimini masa de seara, fara grasimi, fara dulciuri, fara fastfood, fara bauturi gazoase. Si cat mai multa miscare. Nu in forta. Dar sa te misti chiar si numai la o plimbare mai lunga.

| 123123NONAME123123 a răspuns:

Iti si-au dat cu parerea zic si eu ceva ce stiu sigur.
La dueta poti manca cat de putin daca o sa consumi mai putine calori decat mananci tot te ingrasi sau ramai asa.
Greutatea se ia dimineata pe stomacul gol ca sa iti dai seama cat ai slabi.
Postul negru ca sutnem in perioada postului nu l-as recomanda mai mult de o zi pe saptamana.
E important daca vrei sa slabesti sa consumi un timp mai multe calori decat mananci, adica sa faci sport, sa muncesti etc.
Infometarea sau sa nu mananci glucide sua lipide (cum ar fi painea, fructele etc) nu e o idee buna pentru ca te vei simti ametit/a, bolnava sau nu iti va functiona bine sistemul nervos.
Recomand orice tip de dieta care o poti practica, fix la fix, post etc atata timp cat ai suficiente glucide, vitamine si proteine in corp si faci miscare!
Sa te ajute Dumnezeu!

| uwu7 a răspuns:

Buna!
In primul rand nu manca multa paine, daca vrei sa mananci mai mult cumpara de aia neagra.
Renunta in a manca multe prajeli, daca vrei neaparat poti sa faci la cuptor spre exemplu cartofi, carnita etc.
De preferat este sa consumi carne de pui pentru ca ea contine mai putine grasimi.
Renunta la condimente in exces.
Poti sa iti faci orez fiert simplu, fara nimic in el, fara ceapa sau alte chestii, poti praji si niste paine!
Poti manca si iaurt cu 0% grasime.
Poti face supa...dar sa nu fie condimentata.
Mai poti face piept de pui la gratar, salate.
Si cel mai important sa consumi fructe si legume... si fara sucuri! Fa-ti tu acasa suc natural.
Si sa fii atenta sa nu sari peste mese, infometarea nu este o varianta pentru slabit. Daca te infometezi, cand incepi iar sa mananci pui mai mult pe tine.
Mananca putin si des.
Succes;*

| ToateNumeleBuneSuntLuate a răspuns:

Eu am incercat dieta Dukan si a functionat. Dar fiecare are metabolismul sau si la tine s- ar putea sa nu functioneze. Totusi, o poti incerca. Dar iti recomand sa mergi la un nutritionist. Sper ca te- am ajutat