| Dariii13 a întrebat:

Buna,TPU! Azi am avut un cos nu tocmai umflat si am zis sa il storc pentru ca se simțea copt si l-am stors si cred ca mi s-a luat o parte de pielicica de pe cos si imi cursa sânge si acum e o mica rană.M-am speriat si am pus repede cu betadina. Credeti ca o sa imi treaca daca ma dau cu crema cicaderm de la ivatherm sau crema de gălbenele, tinctura de propolis, etc? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Normal! Și eu am pățit așa și doar n-am rămas așa.

6 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Calmează-te! Am mai pățit și eu așa, crede-mă.
Curăță rana și când se coagulează sângele, pune iod. Va trece!

| Dariii13 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Buna! Nu am iod. Daca pun crema de gălbenele va trece?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Dariii13):

Ideea era să pui iod ca să previi o infecție. De trecut trece cu vremea. Poți încerca cu spirt atunci.

| Dariii13 explică (pentru Dariii13):

Practic,tinctura de iod este betadina, m-am dat si vad ca s-a uscat zona numai ca tot este umflat

| Dariii13 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

M-am uitat sa vad cam in cat timp trece si am vazut ca intre 3 si 10 zile trece, oare este posibil?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Dariii13):

Normal! Și eu am pățit așa și doar n-am rămas așa.

| dmz123 a răspuns:

Metoda cea mai rapida incercata de mine e cu aspirina. Iei o aspirina o pisezi si daca rana este deschisa o aplici direct praful acela, daca nu este deschisa si este doar umflatura uzi cu putina apa astfel incat sa se formeze ca o pasta din apa si praful de aspirina si o aplici pe umflatura. Acidul salicilic continut de aspirina ajuta foarte mult. Tot pe baza de acid salicilic eu folosesc si https://www.crisalis.ro/......x-ser.html