| Swae a întrebat:

Ce imi poate iesi daca amestec vopsea "blond metal" de la loncolor trendy cu putina vopsea turcoaz de la live "turquoise temptation" (am observat ca au mai multe feluri de turcoaz)?
Ideal ar fi sa iasa o culoare rece. Un gri care duce putin spre albastru sau albastru foarte deschis si dragut. happy
Sper doar sa nu iasa verde si patat. laughing))
Parul meu la momentul actual este un blond foarte galben, daca ajuta cu ceva.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Nu amesteca vopseaua pentru ca fiecare are anumiti aditivi pentru a pastra nuanta de pe eticheta. Daca le amesteci nu se comporta exact ca niste culori tempera ca sa-ti iasa o anumita nuanta si poti sa ai surprize neplacute.
Cauta exact nuanta pe care o vrei, indiferent de la ce producator si pe aceea o iei. Si asa exista probabilitatea sa fie putin diferita datorita nuantei existente.
Daca nu gasesti la Loncolor, cauta alta marca cu nuanta care vrei tu, dar NU amesteca nuantele!