| vmalex21 a întrebat:

Buna TPU.Cu ce ar trebui curățată si dezinfectata o gaură pentru cercel facuta de curând? Am inteles ca spirtul nu e tocmai bun.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu o crema care contine antibiotic de la farmacie daca imi aduc bine aminte.
Intreba atot la farmacie daca bepanten e buna si pentru asa ceva stiu ca la tatuaje este folosita

| vmalex21 explică (pentru Simpatic):

Stiam ca sunt 2 creme, Bepanten si Baneocin.

| Simpatic a răspuns (pentru vmalex21):

Da,dar nu prea stiu cat de bune sunt pentru ce au tu nevoie, bepanten se foloseste mai mult de catre cei care si-au facut tatuaje recent pentru a le dezinfecta. tind sa cred ca da cum spunea cineva mai sus ca apa oxigenata e mai indicata!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia tetraciclină cremă aceea vindecă rana

| alina2k18 a răspuns:

Apa oxigenata.

| Zuzu1991 a răspuns:

Betadina e cea mai buna si... NU ustura, cine a scris bate campii, tocmai de aia e buna, pentru ca spre deosebire de spirt nu arde, insa e si mult mai scumpa (tot d'aia)
insa din pacate si pateaza, la fel ca iod-ul

cat despre unguent, nu prea iti recomand, pentru ca o sa mentina umeda rana si nu se vindeca sau se vindeca mult mai greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu betadină. Vezi la farmacie. Este și unguent și soluție. Este pe baza de iod, te ustura în pic când pui. Însă strânge și tu din dinți pentru ca ajuta.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Betadină.