| RozalikaXx45625 a întrebat:

Cum îmi pot lasă unghiile sa creasca mari și curate! Eu mai tot timpul le rod, pur și simplu îmi vine sa le rod. Va implor sa ma ajutați!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-le cu ardei iute si nu le mai poti baga in gura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa identifici cauza problemei tale ca sa scapi definitiv de ea. Ce te face sa-ti rozi unghiile? Esti stresata, anxioasa, suparata etc? Pune-te in fata oglinzii si intreba-te de ce faci asta, raspunsul o sa vina instant si nu trebuie sa-l ignori. Mergi la psiholog ca sa iti rezolvi problemele daca consideri ca singura nu poti. Daca este un tic pe care l-ai dobandit doar din plictiseala, incearca sa te gandesti cati microbi bagi in gura atunci cand iti rozi unghiile.

Foloseste un lac amar pentru unghii. Gustul lui o sa te impiedice sa iti mai rozi unghiile. Gasesti diverse variante in farmacii dar poti sa incerci mai intai lacul de unghii de la Orkide - este amar ( habar nu am cat de amar comparativ cu cel special pentru asa ceva ), costa 3-4 lei si il gasesti in magazinele de cartier.
http://www.trusefarduri.ro/image/cache/data/TPOK01/Resim%20157-500x500.jpg
http://www.optimashop.ro/unghii/375-asepta-ecrinal-lac-amar-10ml.html

Utilizeaza diferite tratamente care sa te ajute sa le intaresti si sa le pastrezi lungi. Poti sa folosesti tratamente gata preparate sau metode naturale, dar daca o sa folosesti lacuri de unghii o perioada sunt mai indicate tratamentele gata preparate pentru ca cele homemade se aplica pe unghia curata.

Tratamentul de la Evelin este foarte eficient, il gasesti in farmacii :
https://www.emag.ro/tratament-unghii-8-in-1-eveline-espa8in1/pd/DP1D23BBM/

Poti sa folosesti usturoi dupa ce scapi de acest tic, unghiile cresc mult mai repede daca il folosesti de minim 3 ori pe saptamana - ajuta si la prevenirea exfolierii unghilor si le intareste. Il cureti, il pisezi si iti masezi unghiile cu el pana se usuca. Atunci cand s-a uscat aplica putin ulei de ricin ( poti sa-l aplici usor incalzit - lasi sticla intr-un bol cu apa calda cat iti masezi unghiile cu usturoi ) si maseaza bine unghiile, stai cu el 5-15 minute. Atunci cand folosesc usturoi de la tara il aplic doar o data pe saptamana si este suficient, unghiile se intaresc instant si in saptamana respectiva cresc mul mai repede - devin arme albe. :))

"Lipsa de seleniu este principala cauză a exfolierii unghiilor, dar și a creșterii lente a acestora. Fiind bogat în seleniu, usturoiul poate oferi unghiilor tale ce le lipsește.

Usturoiul nu numai că va fortifica unghia, prevenind exfolierea, însă va și accelera creșterea acesteia. Mai mult decât atât, bacteriile și micozele sunt ucise de sucul de usturoi. "
sursa : http://www.feminis.ro/......63449.html

Ca sa-ti protejezi unghiile dupa ce cresc ia-ti lacul de unghii de la farmec nr 300 - este un nude cu o tenta de roz pal foarte discret. Este cea mai rezistenta nuanta de la ei, imi rezista o saptamana daca spal zilnic vase/sterg praful etc si doua saptamani fara sa fac treburi casnice. Si in a doua situatie nu se ciobeste la varfuri, doar se vede unghia crescuta si devine putin inestetic.