| jackie12345 a întrebat:

Cum sau cu ce pot vindeca o rană exterioară în cel mai scurt timp posibil?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Prin magie. Funcționează instant.

| WhiteLife a răspuns:

Mai intai trebuie sa stii cauza: e arsura, e muscatura de insecte, o zgaraiere, e de la o bacterie/ciuperca etc, apoi forma: daca e deschisa si curge sange trebuie oprita sangerarea, daca e inflamatie (rosata umflatura), e nevoie si de antiinflamator. Daca mergi la farmacie si ceri sfaturi, sigur iti vor recomanda ceva folositor.

Baneocin e foarte folosit si am auzit ca e si foarte bun, pretul s-ar putea sa fie putin mai mare decat aici:

https://comenzi.farmaciatei.ro/......oz-p301245

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de dimensiunea și gravitatea ei... însă pentru micile accidente folosesc Baneocin (e un praf alb care usucă rana și grăbește apariția acelei cojițe de protecție...și se găsește în farmacii).

| jackie12345 explică (pentru anonim_4396):

Ce preț?

| anonim_4396 a răspuns (pentru jackie12345):

Nu îți pot spune cu exactitate, însă unul destul de accesibil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui betadină, se găsește tot la farmacie. Însă este pe bază de iod și te va ustura când pui. Însă iod este foarte bun și previne infecția. Apoi pansament care trebuie schimbat odată la 6 ore. Și iar betadină și iar pansament și tot așa. Adevărat, o rană lăsată fără sa pui pansament se va vindeca mult mai repede, însă indicat ca la început să folosești betadină și pansament, apoi după o săptămână sau două să lași rana fără pansament și doar să dezinfectezi cu betadină. Reține ca rana se vindecă diferit, de la persoană la persoană. Când la unii se vindecă mai repede, la alții se vindeca mai lent. Citeam pe internet că totul depinde și de grupa sanguină pe care o ai la sânge.