| MuMoAsA_7187 a întrebat:

dati-mi plizz niste sfaturi despre cum pot scapa de cosuri, cu ingrediente ce se pot face si acasa.mersi mult:*!

5 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Ce pot sa te sfatuiesc e a te duci la un dermatolog cu bilet de trimitere de la medicul de familie, nu trebuie sa platesti nimic. Eu am aceeasi problema ca si tine, cosuri. Referitor la cosuri eu am 24 de ani si am prb asta de la 13 14 ani. Dc nu le tratezi e greu sa treaca. Asa sunt multe prd pe piata dar nu stiu care ti se potriveste tenului tau. Creme pentru acnee usoara, medie sunt skinoren si brevoxyl darr ai grija ca sunt cam agresive si te poti irita la inceput, trebuie sa te dai seara si o data la 2 seri ntyr-un strat subtire si dupa 2 3 saptamani te poti da in fiecare seara. Nu ti-as recomanda sa te dai dimineata ca te poti arde rauuu mai ales acum ca vin caldurile. Asa creme mai blande sunt Keracnyl, Sebium AKN dar nu stiu daca sunt la fel de eficiente ca celelalte doua. Dc te duci la doctor e posibil sa iti recomande si ceva pastile (vitamine sau antibiotice) ca sa tratezi problema si in interior pentru ca daca folosesti doar creme nu ai rez bune. Si trebuie urmat un tratament de lunga durata 4 5 6 luni+ tratament de ingrijre a tenului gras.

Stiu ca te-am aburit dar crede-ma ca sunt familiarizat cu astfel de probleme de 10 ani de zile si cunosc.
De aceea iti zic din nou DU-TE LA DERMATOLOG ca altfel greu de crezut ca rezolvi prb. Repet nu trebuie sa platesti nimic, ia bilet de trimitere de la medicul de familie si te duci la dermatolog, acum e bine sa ii duci ceva o cafea niste flori ca stii cum e la noi in Romania. Dar decat sa te duci la clinici private unde e 70 de LEI consultatia, mai bine cumperi un pachet de cafea ceva un buchet de flori. Un tratament antiacneic e de lunga durata 3 4 5 6 luni si trebuie control periodic. EU itiu recomand sa te duci acum ca dc lasi sa se agraveze se poate trata dar mai greu s chiar dc se trateaza o sa ramai cu niste pete pe fata rosii si alea trec greeeeeeeeude tot, cu asta ma confrunt eu acum. Asa ca ia de bun ce iti spun si da-i drumul la dermatolog.
Bafta!
Nu mai incercati creme de la Vichi, Neutrogena, ca nu sunt extraordinare, intra-devar au un marketing foarte bun dar tot skinoren, brevoxyl, retin a, isotrexin RAMAN CELE MAI BUNE CREME PT ACNEE

| lulu_8735 a răspuns:

Albus de ou si o lingurita de zeama de lamaie...Am auzit ca e bun pentru tenhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai eficiente remedii naturiste sunt usturoiul si otetul de mere(foarte bun mai ales in cazul cosurilor stoarse,intrucat grabeste vindecarea ranii ramase).In schimb,desi cele mai bune,nu le recomand, mai ales in cazul unui ten gras si foarte pretentios din punctul asta de vedere(usturoiul isi va face efectul pentru o perioada scurta de timp, iar otetul nu le va face fata).Un tratament pe care l-am folosit si eu si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu,dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor).In cazul in care l-ai folosit deja, sau in cazul in care dermatologul nu-l considera potrivit pentru tine, raspunsul la problema ta poate fi chiar recomandarea dermatologului.

| Boboleu a răspuns:

Nu purta breton peste cosuri (la frunte) si te speli des pe fata cu sapun, in timp ce se usuca fata se usuca si cosurile, nu le rupe. Asta e un proces simplu nu-i mare nevoie de diferite ingrediente (ulei, crema, blablabla)

| nikollee92 a răspuns:

Pai incearca cu ulei de masline happy.eu nu prea am cosuri dar cand imi apare unu micut dau cu ulei de masline si-l usucahappy