| DamianBlack a întrebat:

Buna TPU.De cativa ani am o cicatrice pe buza de sus in partea dreapta si nu stiu daca sunt eu de vina dar cateodata pare umflata iar cateodata nu.De atunci mi-am pierdut increderea in mine, ma simt mult mai urat.Cand vorbesc cu cineva incerc sa imi acopar gura cu mana subtil pentru ca ma simt urat.Am fost impreuna cu unele fete iar ele nu au spus nimic de cicatrice,sau cand intreb pe cineva daca imi e umflata toti spun ca nu, mai ales ca am buzele mai pline iar unele fete spun ca le am sexy. Oare imi imaginez eu ca am buza umflata din cauza lipsei de incredere? :c crying Dau funda

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, ai dreptate!
Tu iti sugerezi aceasta "problema". happy

TOATA lumea are riduri pe buze, daca te uiti atent, le poti vedea. De obicei sunt verticale, dar pot fi si inclinate sau chiar orizontale. Este perfect normal, nu sunt cicatrice.
Buzele se umfla din cauza umiditatii (al salivei din gura). Sigur nu sunt umflate cand ai gura uscata.
Cand buzele sunt umede, acele "riduri" se vad mai rare, doar cele mai pronuntate. Cand sunt mai uscate, se pot vedea si riduri mai mici. Tocmai acesta este rolul ridurilor: sa se poata intinde si comprima, ca un acordeon.

Tu sa-ti faci alta grijia: cand vei saruta pe cineva, nu te gandi la "riduri", ci la placerea sarutului! Din plin suflet, cu daruinta!
Altfel unde ramane placerea?

| AIeXxX a răspuns:

Mie imi place de o fata si ea are riduri pe buze.
Mie nu.mi pasa de loc
Tot frumoasa a ramaswinking

| Voinea_Alexandru_1998 a răspuns:

Deci, si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, am cicatrice in partea stanga, dar nu sunt jenat si nici nu incerc sa o ascund. Asa a fost sa se intample, e o amintire, buna sau rea, nu trebuie sa-ti pierzi increderea in tine. Eu ma gandesc ca asta a fost si lumea ma intreba despre ea si povestesc cu zambetul pe buze, e o lectie de viata asa ca nu ai de ce sa-ti pierzi incredereawinking.