| Sweetdreamsyou a întrebat:

TPU! Deci am o intrebare cam jenanta, dar nu prea am pe cine sa intreb si chiar am nevoie de ajutor. Acum putin timp am inceput sa ma epilez cu ceara in zona inghinala, si imediat imi apar bubite. Cum trebuie ingrijita zona dupa procedura sa nu mai patesc asa?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie jena, toata lumea care se epileaza a patit asta la un moment dat. :)

In primul rand, foloseste o crema hidratanta. Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp. Se gaseste in varianta de 75 ml si 500 ml :

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043418

Dupa epilare aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.

Atunci cand cumperi crema uita-te si la ingrediente, daca Zinc Oxide este al 2-lea ingredient aplici crema o singura data pe zi, daca este al 4-lea ingredient o poti aplica de 2 ori pe zi. Ingredientele sunt listate in ordine descrescatoare a cantitatii.
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

Pe piele se aplica prima data produsele care au o absorbtie mai rapida ( Balsamul Bioderma in cazul tau ) si dupa cele care se absorb mai greu ( Crema Bubchen/unguentul Baneocin ).

Cu timpul nu o sa-ti mai apara bubite dar e recomandat sa folosesti cel putin 3 zile o crema cu oxid de zinc dupa epilare pentru prevenire. Daca bubitele au puroi poti sa folosesti unguentul Baneocin care lupta impotriva infectiilor provocate de germeni patogeni ( foliculita barbei, foliculita profunda etc ) sau Fucidin crema ( NU Fucidin H pentru ca contine corticosteroizi si pot provoca usor dermatita cortizonica ) in locul unguntului Baneocin. Baneocin sau Fucidin aplici doar 3-4 zile dupa epilare, nu se aplica mai mult de 7 zile continuu pentru ca pot sensibiliza pielea.

| Sweetdreamsyou explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc din tot sufletul, m-ai ajutat enorm!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sweetdreamsyou):

Cu drag :*

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data trebuia sa incerci pe o suprafata mica de piele ca sa vezi cum reactioneaza pielea la ceara. Daca te-ai iritat.e ok sa se intample asta prima data.a doua oara, insa daca vezi ca se tot repeta trebuie sa te duci la farmacie sa ceri o crema ceva. Sau poti chiar de acum sa te duci si sa ceri o crema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste Balsamul dupa epilat de la Elmiplant.

| Anonim2htqbf a răspuns:

Fa zona cu spirt medicinal sau lotiunde hidratanta. Pe mine ma ajuta foarte mult

| EllaTheStrange a răspuns:

Asta este semn ca te iriti. Poti folosi o crema pentru piele sau ceva.

| LăcrămioaraNicolae a răspuns:

Ar trebuii sa folosesti crema depilatoare, sau dupa fiecare epilare sa ti dai cu crema de galbenele, este foarte buna!