| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU :]! E adevarat ca de la seminte imi pot aparea cosuri?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

"Nu sunt din cauza semintelor ci a uleiului din seminte. Daca iti ies cosuri de la seminte iti va iesi de la orice mancare grasa. Eu nu mananc seminte si tot am cosuri, pot sa manc si tot atatea sa am."

http://dli.ro/f/2437-de-la-seminte-apar-cosurile.html

Semintele de floarea soarelui sunt o importanta sursa de vitamina E, B1, B5, magneziu, seleniu si fosfor. Pentru efectul lor imediat, specialistii americani le considera un adevarat izvor de sanatate.http://www.ziare.com/......ate-865841

Atentie: trebuie sa ne obisnuim sa renuntam la semintele prajite si sa le mancam doar crude, deoarece prin prajire se pierd multe din calitatile nutritive si in schimb se formeaza substante toxice.http://www.avantaje.ro/......ie-1435814

14 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Da,si de la alune de asemenea.

| DakotaRoyse a răspuns:

Da, conţin mult ulei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e adevarat. Cert este ca semintele contin ulei, si daca mananci prea mult nu e ok.

| Raluka100 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate

| anonim_4396 explică (pentru Raluka100):

Multumesc.Da si tu funda/vot.

| Raluka100 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok

| anonim_4396 explică (pentru Raluka100):

Pentru ceilalti useri, desigur.:]

| adrew a răspuns:

Da, semintele de floarea sorelui contin multa vitmina E, vitamina E creste semnificativ libidoul, iar de aici apar dereglari hormonale si respectiv cosuri

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Da e adevarat de la seminte apar cosuri.

| love10andra a răspuns:

Da...daca semintele sunt expirate..sau poate ca ai tu alergie la ele...da..iti pot iesi cosuri![Funda?big grin

| anonim_4396 explică (pentru love10andra):

N-am doar ca asta ii pretextu maicami ca sa nu mai manca atatea...-.-

| deejayoo a răspuns:

Stiam ceva ca faci apendicita daca mananci prea multe seminte...dar cosuri thinking nu stiu nimic thumbs up

| anonim_4396 explică (pentru deejayoo):

Da pai am avut si inceput de apendicita din cauza lor :p [noroc ca nua trebui sa fiu operata]

| Meset a răspuns:

Nu cred ca esti din cauza semintelor, ci din cauza uleiului din seminte