| Crysthina a întrebat:

Este obligatoriu sa ne facem unghiile cu pila dupa ce ni le taiem? Daca da, de ce?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După tăierea cu foarfeca, unghia are o margine tăioasă. Cu pila aceasta se ajustează fin, ca să nu zgârii cu ea.

| Crysthina explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru raspuns!

| Celcestietot a răspuns:

Ca sa nu se agate de haine si mai apoi sa se rupa unghia sau sa ii dai cu damage la haina ¯\_(ツ)_/¯?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca folosesti o unghiera buna pila e absolut inutila.
Dar daca unghiera nu taie atunci da, trebuie neaparat o pila.

| lorena1gianinak a răspuns:

Nu obliga nimeni pe nimeni sa facă treaba asta. O faci doar dacă vrei și dacă ește nevoie. Unghiile se pilesc pentru a nu se agata și a da forma.

| lussa a răspuns:

Nu, nu e obligatoriu, depinde de ce vrei tu. Daca vrei sa ii dai unghiei o anumita forma sau sa indrepti anumite parti ale unghiei, e bine sa utilizezi pila.