| Elide a întrebat:

imi dau săptămânal cu uleiuri pe par si apoi imi pun un fes,stau cateva ore apoi ma spal, exista posibilitatea ca uleiul acela sa intre mai mult in fes? In loc sa intre la radacina firului de par?

Răspuns Câştigător
| Ioanaalina123 a răspuns:

Hei. Eu îmi pun ulei de cocos şi peste pun o folie de acoperit mâncare. Astfel tot acel ulei intra în scalp si in firele de păr.

3 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

Trebuie sa masezi gentil uleiurile pe scalp, vreo 3-4 minute, ca porii scalpului sa absoarba substanta.
Da, daca fesul sta lipit de cap, se impregneaza uleiurile in materialul textil.
In locul tau, as renunta la textila si mi-as face un coc simplu deasupra capului, neacoperit, prins cu o clamita de plastic - nu cu elastic. Voila.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și nu ai parul uleios? Mai bine folosești o cască de duș și pui un prosop peste ca să țină cald.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu am renuntat sa pun prosop sau ceva peste tocmai din acelasi motiv, in plus parul se freaca de acel prosop/fes si nu e bine, se poate deteriora firul de par. Foloseste si miere in combinatie cu uleiurile, mierea hidrateaza parul si in plus il face mai rigid dupa aplicare, deci il poti prinde intr-un coc fara probleme ca va curge ceva sau te va incomoda si nu va mai fi nevoie de fes. La fel si uleiul de ricin.