| Kayn221 a întrebat:

Îmi place sa port topuri negre, bluze etc, dar la 2-3 spalari se decoloreaza repede. indiferent de firma sau material. Deci presupun ca greseala e in modul de spalare si/sau detergentul utilizat.
Imi puteti recomanda un detergent care sa pastreze culoarea sau un mod de spalare care sa o faca? Am vazut multe persoane care si le spala si de 100 de ori si arata ca noi.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Spala-le la 40 de grade si foloseste pernute de detergent nu detergent praf.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este detergentul inadecvat, sau setarea apei foarte fierbinti, care impreuna cu un detregent puernic, decoloreaza lucurile negre.
Se gasesc in comert detergenti pentru rufe negre, iar daca nu gasesti, poti folosii unul pentru rufe colorate.
Temperatura apei pentru spalarile haienlor negre, trebuie sa fie rece, sau usor calduta.

| sierra1 a răspuns:

Unii spun că Pervoll e indicat in cazul ăsta

https://www.emag.ro/......DSL24JBBM/

| Dismally a răspuns:

Inainte de prima spalare poti incerca sa le lasi peste noapte in niste apa cu sare sau otet, am inteles ca ajuta la fixarea culorilor, eu nu am incercat pana acum. Spala-le doar cand este necesar, altfel se vor decolora repede. Cand le speli foloseste temperaturi scazute: 30 grade sau mai putin, eventual foloseste si un detergent special pentru haine negre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc Perwoll negru (niciodata detergenti praf ) si le las la uscat in casa ca sa nu le decoloreze soarele.