| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Îmi poate recomanda cineva o pastă de dinți care chiar albește și previne apariția cariilor? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Orice pasta de dinti contine fluor. Cauta pe google efectele fluorului. Fluorul e o substanta toxica, printre altele provoaca carii. Intelege ca e o conspiratie. Daca ai avea dintii sanatosi, nu ai mai avea nevoie se stomatolog. Meseria asta n-ar mai exista. Statul n-ar mai incasa TVA. Un singur cabinet stomatologic produce 270.000 euro pe an. In Bucuresti, de exemplu, sunt peste 5000 cabinete. Cine are interes ca tu sa fii sanatos? Ciuciu. Fa-ti pasta de dinti in casa. Uleiul de cocos row provine cariile. Amesteca cu bicarbonat de sodiu, fa o pasta, freaca usor. Bicarbonatul de sodiu albeste. Deasemenea, mai albeste si carbunele medicinal. Mergi la o farmacie naturista, cere carbune medicinal DVR. Astia au pastile d-alea, de se umplu cu carbune praf. Pune praful asta negru in ulei de cocos. Fa o pasta, freaca usor. Desi ti se face gura neagra, dintii se vor albi de pe la a 3a utilizare. Mai cauta pe google articole despre ce ti-am scris.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o pasta de dinti nu poate prevenii formarea cariilor, ca ea nu-ti poate sarii in gura sa te spele pe dinti, dupa fiecare masa, doar tu poti face asta.
In principiul, toate pastele de dinti fac acelasi lucru, de aceea nu are importanta ce folosesti, dar metoda de frecarea a dintilor cu periuta de dinti si durata fercarii sunt cele care curata dantura si elimina bacteriile care ar putea sa-ti faca cariile dentare.

| Frank51 a răspuns:

Iti zic din experienta ca nu conteaza. Am folosit absolut toate si nu am sesizat vreo diferenta semnificativa intre ele. Ce pot sa iti recomand este sa folosesti apa de gura si ata dentara, care vor prevenii 99% aparitia cariilor.

| Goete a răspuns (pentru Frank51):

In cate vieti ai incercat toate marcile si tipurile de pasta de dinti - si cu cate guri ai incercat timp de cati ani pentru a vedea care are mai multa eficienta in prevenirea cariilor, utilizand aceeasi dieta alimentara?
Chiar sunt curios.

Acum iti spun parerea mea personala. Diferenta intre ele e doar publicitatea, dar nu o spun din experienta de a le incerca pe toate ci din experienta minciunilor care ne sunt vandute.

| Frank51 a răspuns (pentru Goete):

Ma contrazici frumos, apoi spui ce am spus si eu doar ca sub alta forma. As putea sa te intreb acelasi lucru in legatura cu publicitatea, de unde stii care cum minte? Jeez. Nu stim nimic.

| Goete a răspuns (pentru Frank51):

Eu am contrazis doar posibilitatea de a le incerca pe toate si a vedea reactia in timp.
Tata lucreaza in publicitate si crede-ma, stiu multe de la el

| Donsavas a răspuns:

Pentru albirea dinților ai nevoie de detartraj sau laser.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ar exista asa ceva, de ce s-ar mai duce atatia oameni la dentist sa arunce atatia bani pe tratamente de albire? Pentru ca nu au timp sa ajunga la Kaufland sa isi cumpere pasta de dinti?

| Osneros a răspuns:

N-am observat diferente semnificative intre paste, dar am observat o diferenta semnificativa de cand folosesc apa de gura.

| Andra9pk a răspuns:

Eu am incercat multe...
Past de dinti nu albeste. doar reduce petele de pe dinti...
In schimb am auzit ca unele benzi de albire au dat rezultate in cazul unora.
Daca nu, apelezi la albirea profesioanala la cabinet.
Despre aparitia cariilor..nu stiu eu n-am avut niciodata dar sigur nu datorita pastei de dinti happy
Incearca pe cat posibil sa te speli macar de 2-3 ori pe zi, nu mai consuma alimente care pateaza dintii (cafea, suc, vin etc) si dulciuri (in special bomboane, caramele etc).
PS : iti spun ce mi-a zis si mie cineva cu experienta in domeniu.