| Linda724 a întrebat:

In ultima vreme sunt foarte nefericita...am impresia ca sunt foarte urata. Si chiar sunt.Parul meu este aproape mereu uns, pentru ca ca si daca il spal a 2a zi cand imi prind parul sa merg la scoala (fiindca la scoala nu avem voie cu parul neprins) tot timpul stau 20 25 de min pentru ca nu imi sta bine. Am pielea alba, am pistrui pe obraji si nas, sprancene aiurea dar nu ma pot pensa pentru ca imi sunt foarte subtiri, pe gat am un semn din nastere mare care este oribil, sunt foarte slaba si am picioarele foarte lungi si foarte subtiti ( toata lumea ma batjocoreste pe seama asta si credeti-ma ca deja m-am saturat), am multe semne din nastere pe umeri si picioare iar vara abia ca ma pot hotari sa port pantaloni scurti, iar unghiile mele sunt la fel oribile, pentru ca imi sunt mici si slabe si nu le pot lasa sa creasca ca mi se rup si mi se exfloliaza. Sa nu mai spun de forme, pentru ca nu am forme absolut deloc. Mai niciun baiat nu ma place, ce sa mai zic ca de fapt nici fete multe nu ma plac. Am foarte putini prieteni, pentru ca in clasa toata lumea in afara de o persoana nu ma jigneste, in rest toti imi ranesc sentimentele si ma batjocoresc in fiecare zi. Va rog ajutati-ma! scuzati-ma dar chiar aveam nevoie sa ma descarc. Multumesc oricum!
Ps: nu e nevoie sa mi mai spuneti si voi ca sunt urata, fiindca stiu deja asta si toata lumea stie.

43 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Psiholog care scrie cu litera mica dupa semnul "!"? Poate "pisicolog".

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Da,iti dau dreptate ABSOLUTA. Scrisul ma reprezinta, asa este! Seara frumoasa!

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Conform cu http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-348 daca zice ca e pisicolog nu-i poate face nimic, daca zice ca e psiholog si nu poate arata licenta in psihologie sau psihosociologie e bun de parnaie.

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Cat despre dvs,va asigur ca atat eu,daca am gresit cu ceva,cat si cei care m-au acuzat ca as racola ''clienti'' vor plati pentru calomnie si injurii la adresa mea happy
Mai apoi,am o curiozitate,cata rautate sa ai pentru a veni sa-mi scrii mie,aici in public, toate astea cand de fapt intrebarea pusa avea cu totul un alt subiect de discutie? Inloc sa o ajuti pe fata aceea de mai sus,ai preferat sa ma faci pe mine ''pisicolog''? Ok. Sunt ce vrei tu,in mintea ta. Te ajuta cu ceva? Ti-ai umplut sufletul cu manie? Nu ma face sa cred ca ai si tu esti un frustat ca doctorandus, care e asa datorita unui esec personal,cum este faptul ca desi stie, chipurile, atata medicina, nu a ajuns sa profese ca medic, culmea! Tu ce problema poti avea? Ce te deranjeaza? Modul in care scriu? Uite o sa scriu cu litera mare de acum incolo de la capatul propozitiei, poate o sa poti dormi mai bine noaptea.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Calomnia si jignirea au fost dezincriminate (nu mai sunt fapte penale). Dar si cand erau, proba veritatii te scutea de orice raspundere. De ex. a acuza un fals psiholog ca e fals psiholog nu era calomnie nici macar pe timpul in care calomnia era infractiune. Plus ca e un mister cum un pseudonim al unui anonim poate fi calomniat.

Atunci cand cineva este acuzat pe drept, cea mai buna aparare nu e atacul, ci sa-si ceara umil scuze.

In ce priveste, de ex., racolarea de clienti pentru oale Zepter, nu are cu prostitutia nici in clin, nici in maneca.

| Salontanul a răspuns (pentru Donsavas):

Faptul ca nu m-am adresat tie si totusi ma bruiezi cu comentarii dovedeste ca nu ti-ai luat medicamentele. Mai mult, o data ma iei cu dumneavoastra si apoi cu tu, duce in directie similara. O intrebare, te rog: ce-i ala "frustat"? Fructe de la sat sau ce? Cat despre faptul ca n-am ajuns medic, e o vorba din popor: nu-i treaba magarului de unde beau oile apa!

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Stii ce? Te rog mergi si da-ma in judecata si scuteste-ma de comentariile tale, inepte.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu am zis ca as avea de ce te da in judecata. Aia cu scuzele se refera la Donsavas, nu la tine.

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

Crezi ca o greseala de a mea va schimba adevarul? te inseli. Cat de trista sa fie viata ta incat sa ajungi sa-i scrii unui om necunoscut toate astea,sa te bagi cu el in seama? despre ce pastile vorbesti? Ceea ce este in mintea ta nu corespunde cu realitatea. Nu ma cunosti,insa lipsa ta de ocupatie si plictiseala cronica au fost evidente de cand mi-ai scris prima data. Daca te crezi fara greseala,un sfant sau un geniu nerecunoscut de nimeni, nu te mai baga in seama cu ceilalti in discutii, vezi-ti acolo de lumea ta, nu ti-a cerut nimeni sa vorbesti. Eu imi permit sa vorbesc cum vreau, atata timp cat am limita bunului simt de a nu vorbi neintrebat si de a nu deranja.

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Apropo,fii mai atent ca nu tie ti-am adresat remarca aceea legata de subiectul ''medic'', nu te mai agita atat, se vede ca esti pus pe cearta.
Iti recomand tie o chimioterapie!

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Mi te-ai adresat mie cand ai scris ca as ''pisicolog''. Ala care se baga inseamna aiurea ar trebui sa se pastileze, parerea mea, acum na! se pastileaza cine vrea, stii cum e, nu mai poti trata un om involuntar.

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Uite inteligentul unde era! Ce realizari ai? Eu,spre deosebire de tine,ajut oameni asa cum pot. Tu ce faci? Intri pe intrebarile oamenilor,nu le raspunzi pentru a ajuta desi ai cont pe ''toti pentru unu'' si mai apoi imi scrii mie ca sunt pisicolog pentru ca nu prea ma intereseaza cum scriu,de parca stii tu daca eu stiu cu adevarat sa scriu corect sau nu. Aparusi tu,dintr-o data,sa-ti dai cu parerea,vizavi de un singur comentariu al meu. Eu nu te cunosc,nu stiu de unde dracu ai aparut da' inloc sa dai voturi si raspunsuri inutile pe site-ul asta,ai fi putut sa o ajuti pe fata de mai sus care nu este multumita cu corpul ei,insa rautatea te domina,am inteles asta. Da' te apuca de fel? Nu poti sa dormi,in general,de grija altora ca nu au scris cu o litera in plus sau ca scriu cu litera mica de la capat si totusi se cred psihologi? Pai,omule,cum sa-ti spun,tu cred ca doresti sa fi bagat in seama si nu stii cum,iti plac scandalurile in mod special. Aici e ''TPU'' (TOTI pentru UNU), nu ''toti frustratii care nu mai pot de grija altora sa lase comentariul''. Locul tau nu e aici. Cum iti permiti tu sa imi evaluezi comentariul ca fiind eronat? tocmai tu, care inloc sa ajuti, cauti sa critici persoane care nu te cunosc si nici nu te baga in seama? Intrebarea mea e alta: Daca esti asa destept precum vrei sa dovedeti, de ce nu o faci altfel? De ce vrei sa-ti arati 'inteligenta' prin scandaluri? CE TREABA AI TU CU MINE? te bagi tu cu mine in seama apoi imi vorbesti de pastile? Tu ai scris la intrebarea userului Linda724! De ce nu i-ai raspuns la intrebare? Ai venit aici ca sa-mi scrii MIE? AI CEVA CU MINE? NU INTELEG. Apoi,vii si imi spui mie de pastile si alte bazaconii cand frustrarea ta e evidenta. De ce frustrare? pai nu puteai sa iti vezi bine-mersi de treaba fara sa imi pui o eticheta,sa imi evidentiezi greselile? De ce nu faci tu ce fac eu daca esti mai bun? Ajuta tu oamenii si lasa etichetele si remarcile astea ca nu ajuta pe nimeni cu nimic. Vii tu,de unde dracu oi fi aparut,sa-mi spui mie sa iau pastile,n-am mai vazut asa ceva! Repet,daca esti asa o inteligenta supraomeneasca,o tipologie cum nu s-a mai vazut,care nu greseste si stie doar sa critice,pai atunci,mai omule,mai bine vezi-ti acolo de lumea ta si nu intra in astfel de comunitati,locul tau nu e aici,cu siguranta. Intelegeam situatia daca incercai sa ma corectezi cu frumosul,dar in cazul asta, n-ai scuze. miroase a frustrare! sunt convins ca nu puteai dormi pana nu ma corectam eu. Pe langa asta,ce sa zic, acum ca iti raspund in contrariu, nu iti convine, insa cand ti-am zis ca ''ai dreptate ABSOLUTA'' egoul tau si-a primit portia de atentie, nu mi-ai mai scris... Unde te poate duce frustrarea!

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

''un comentariu de-al meu'', sa nu uit sa ma corectez, iti las iar greseli de-ale mele in comentarii si iti cam sclipesc ochii cand le detectezi. Hai sa nu iti mai las nicio satisfactie in a-mi mai scrie, oricum ti-am dat ceea ce voiai(prea multa atentie) si nu cred ca poti duce.

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Scuza-ma! Am gresit!

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

He, he, he, au trecut niste ani. N-am primit nicio scrisoare ca as fi acuzat de calomnie. De fapt, nici macar un e-mail.

Si cine vrea sa stie de ce: Donsavas e un pseudonim pentru un individ anonim. Anonimii nu pot fi calomniati.

Ca asa as putea sa spun la tribunal ca eu sunt Donsavas, am pierdut parola contului si sa cer daune de la TPU.

| Giulia97Anna a răspuns:

Si eu am avut piciiarele subtiri si putin cracanate.Dar cu timpul anilor m-am ingrasat si nu m-ai am aceasta problema.Iar faza cu parul ai putea incerca fel de fel de masti pentru par ca sa il faca sa stea mai bine.Si balsamul de par face minuni.Cel putin in cazul meu.Incearca niste tratament pentru unghii.Si daca speli vasele incearca sa folosesti manusi. Oricum, chiar daca ai fi perfecta, lumea nu va fi multumita niciodata, mereu gasindu-ti nod in papura.

| doctorandus a răspuns:

Donsavas e un impostor, in loc sa faca facultatea de psihologie, el a zis ca a facut cursuri private si de la cursuri (plural) a ajuns la un singur curs. Plus ca habar n-are cum se numeste Colegiul de la care zice ca a primit autorizatie sa devina psiholog.

| doctorandus a răspuns:

Nu zau? Ala care ti-a spart contul a botezat de doua ori Colegiul Psihologilor din Romania? Le esti dator cu doi miei.

| Donsavas a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am scris CNP ''Colegiul National al psihologilor din Romania''. Stiu cum se numeste. E treaba mea cum m-am exprimat,pana la urma. Nu am spus cumva ca as fi avizat de la Colegiul veterinarilor pentru a -mi practica ''meseria'', asa cum am invatat. Eu zic sa iti vezi de treaba, sincer. imi lasi impresia ca esti un om fara ocupatie deranjat de cineva care nici nu iti acorda atentie. ti-am spus si ieri lucrurile astea da' un om frustrat si fara activitate nu va intelege. Eu nu iti mai raspund, indiferent de ceea ce zici sau crezi, eu voi face raport la comunitate pentru abuz. o zi buna!

| RainmakerX a răspuns:

Blah blah... baliverne! Esti frumoasa la interior, asta e mai important decat orice altceva.
Tipii care stau cu fete numai pentru corp nu au caracter. Da, este si ala un motiv dar nu trebuie sa fie singurul motiv.

Daca stai cu o fata mai conteaza si alte chestii. Degeaba arata ca un model daca se comporta ca naiba. Mai mult de o saptamana nu rezisti *hai, o luna*

Tunde-ti parul dar nu exagerat. Lasa-l putin mai sus de nivelul umerilor.
Exista produse naturale *leacuri babesti* pentru multe chestii. Cauta pe net si o sa gasesti.
Sustin ideea lui Ray cu acel curs pentru ca te ajuta si la corp, nu numai la incredere. Este un castig mare.

| cristimihailov a răspuns:

Poate e momentul sa faci o schimbare?

Ce zici daca te-ai tunde putin mai scurt astfel incat sa nu iti mai fie teama ca nu iti sta bine parul?

De asemenea un drum la dermatolog poate ar fi momentul. Daca nu se pot rezolva problemele cu semnele dinnastere, macar sa le trateze sau opereze. Este totusi o situatie destul de dura pentru ca ele iti afecteaza destul de tare calitatea vietii. De asemenea verifica si cu unghiile. Ar putea fi si o problema de sanatate.

Nu te preocupa momentan de forme. Ia-le pe rand. Nu te astepta sa se rezolve repede. Ai asteptat ani pana s-a ajuns in sotuatia curenta. O sa treaca pana intr-un an pana reusesti sa faci ceva.
Esti in crestere. Vei ajunge femeie. Banuiesc ca vei ajunge una chiar foarte frumoasa.

Saca ai puterea sa treci peste rautatole zilnice, de ce crezi ca e greu sa te apuci, sa iti faci un plan so sa te schimbi.

Mersul si la niste cursuri de autoaparare s-ar putea sa vina foarte bine, crescand increderea in tine.

Nu are sens sa te refulezi in muzica si alte alea. Aceasta este viata ta. Poti sa pui mana si sa o rezolvi. Dar necesita actiune, nu resemnare. Din pacate.

| Donsavas a răspuns:

Buna! sunt psiholog! te pot ajuta in privat daca doresti! happy
Cat despre corpul tau..fiecare are trasaturile sale. Ideea este sa stii sa te aranjezi,imbraci sa reusesti sa iti pui in evidenta ce ai mai bun. In realitate,singurul lucru frumos este un suflet curat! vorbesc serios! daca iei poze cu cei mai frumosi oameni si te uiti de la nas spre barbia fiecaruia,vei gasi imperfectiuni pe la fiecare om. nu exista om perfect frumos. sunt variatii si variatii. fiecare trebuie sa isi gaseasca acea ''sclipire'' si sa si-o puna in evidenta. Ce vezi tu pe la scoala sunt fete machiate,poate doar hainele sunt de ele da' nu iti dai tu seama. Cat despre forme,tu mai ai mult pana sa ti se incheie perioada de dezvoltare fizica. Eu am vazut multe adolescente cu funduri destul de mari pentru varsta lor,da ce sa vezi! e doar grasime acolo! grasime pot avea multe! un fund placut pentru o femeie,cat si pentru barbat, e un fund musculos,lucrat la sala,bineinteles. De restul nu se mai pune problema. Sanii tine se vor dezvolta,mai ales atunci cand iti vei incepe viata sexuala. Nu te grabi. Cat despre par unsuros,piele grasa,ce pot sa-ti zic,e posibil sa ai o deficienta de vitamina E. Eu iti zis sa mananci mai multe alimente cum ar fi somon sau masline. Toti te jignesc pentru ca tu le arati teama ta,nu ai incredere in tine si nici nu cauti sa iti arati tie,in primul rand, ca ai! Cauta sa te detasezi putin de frumusetea asta. nu se compara cu sanatatea! Daca vrei cu adevarat sa fi cineva si sa nu mai fi luata in ras, afla ca prosti sunt peste tot. Fii tu cea desteapta! invata! de aceea mergi la scoala! concureaza cu colegii tai in ''ale cartii'', lasa moda pentru cele mai putin destepte da mai mature, dezvoltate fizic. Te astept sa imi scrii mesaj! iti urez o zi frumoasa!

| doctorandus a răspuns (pentru Donsavas):

Iata ce declara psihologul lu' peste si medicinistul lu' peste pe 26 februarie: "laughing)))) nu esti singurul care inca nu a facut-o. eu nu am fost chiar asa curios sa o fac si am avut ocazia cu panarame de la mine din liceu..am 18 ani si sunt a 10-a, nu, nu am ramas repetent. nu am carnet. nici de masina nu ma intereseaza. are tata bani sa imi cumpere si cu carnetul nu e mare scofala. plateste el acolo, invat si eu putin si aia e. faza e ca nu imi pasa"

| Donsavas a răspuns (pentru doctorandus):

Am impresia ca ai vreo legatura cu spargerea contului meu. Eu voi face apel la moderatorii site-ului in privinta ta si a problemei mele.

| doctorandus a răspuns (pentru Donsavas):

Da, dar daca nu faci rost de licenta in psihologie, faci apel degeaba, ca eu te-am raportat deja drept fals psiholog care racoleaza clienti pe TPU.

| Donsavas a răspuns (pentru doctorandus):

Stii ce inseamna sa racolezi clienti? putin in pasa de acuzatiile sau parerile tale nefondate. Eu sunt aici pentru a ajuta oameni si celor ce le-am scris s-au convins de asta. Mai mult, Dumnezeu stie ce gandesc. Eu nu am niciun interes pentru a face un bine. Poate au altii o frustrare sau o problema cu faptul ca am aparut si eu in comunitate, desi oricat de bun as fi ca psiholog, rautatea nu poate fi inteleasa! Asa fals cum sunt sau nu, sper sa ajut cat mai multa lume! happy numai bine tuturor!

| doctorandus a răspuns (pentru Donsavas):

Ai licenta in psihologie sau n-ai licenta in psihologie. Din doua una. Ori e laie, ori balaie.

| doctorandus a răspuns (pentru Donsavas):

A ramas in Google cache ca nu esti psiholog, mai escroc ordinar! http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

Repede, repede, pana nu se sterge din cache, reusind pisica sa-si acopere rahatul. (L-am salvat ca pdf, nu e pierdut definitiv).

Auzi la el, i-a fost spart contul. Asta a declarat la nici macar o saptamana dupa ce si-a infiintat contul, contul fiind "spart" (chipurile) chiar a doua zi de la infiintare.

| Donsavas a răspuns (pentru doctorandus):

La vocabularul si rautatea pe care le aveti in dotare,nici nu ma mira ca nu sunteti cineva in societate,un om cu realizari benefice pentru societate. Ca sa nu mai spun ca marea majoritate a cunostintelor dvs sunt luate de pe internet,nu ati facut vreo cercetare in medicina,nici nu ati putea,avand in vedere ca nu aveti,in totalitate,bagajul de informatii pentru a face cercetari,ca mai apoi sa ma contraziceti pe mine. Nu orice scrie pe internet este si adevarat. Nu orice lucru ce nu a fost inca dovedit este si fals. Anumite lucruri se ascund de societate,dar,avand in vedere experienta pe care eu o am de viata intr-o scoala atat de serioasa,as putea spune ca dvs sunteti un copil mic pe langa mine. Cat despre acele link-uri,pastratile,eu nu am negat nicio secunda cele scrise de mine(Nu am nicio retinere,asta asa ca sa va ajut,poate nu puteti deduce). Le-am sters pentru ca nu imi mai provocau interes,atata tot. Eu,tinand cont de cursul acreditat pe care l-am absolvit si la care m-am descurcat foarte bine,voi ajuta oamenii in continuare,facand terapie,chiar daca,oficial vorbind,eu nu sunt psiholog. Nu o diploma ma face psiholog, ci competenta si experienta mea ca om ma face sa fiu un terapeut. Voi mai ''racola'' si ''racolez'' asa zisii ''clienti'' care apeleaza la ajutorul meu,doar pentru a face un bine,ceea ce altii in ziua de azi nu cauta sa faca,ba chiar incearca sa distruga prin nesimtire si ura aceasta lume.
Eu am sa va ignor si cu ocazia asta,totodata,pentru abuz la persoana mea,indiferent de identitatea si calificarile mele,dvs nu stiti ce inseamna integritatea si bunul simt. Din cate vad,luand in considerare insistentele dvs,va vad precum o persoana fara ocupatie,obsedata de dreptate proprie si cam frustrata,ca,cel mai probabil,nu sunteti un medic sau macar student pana la varsta asta,pentru ca nu ati avut capacitatea de a promova examenul de admitere,poate nici n-ati avut curajul sa-l dati. Cum nu aveti realizarile dorite,atacati oamenii care chiar au reusit sa ajunga,cel putin,pana unde doreau sa fie. Din frustrare,sunteti in stare,fiind ''muscat'' de ''sarpele'' invidiei si al rautatii,ajungeti sa dati frau liber unei potentiale nevroze pe care ati acumulat-o din copilaria dvs,Dumnezeu stie cum si cate invidii ati mai trait la varsta aia! Acum,ca un simplu om ce sunteti,intrati intr-o comunitate ca asta si reprezentati,ca un oarecare nobody, un medic faimos sau nu stiu ce site medical cunoscut la nivel mondial, pentru a mai acoperi din ''visurile'' neimplinite. Trist! Pe langa asta,va permiteti sa criticati tineri care vor sa faca ceva bun pe langa societate,gresesc,dar totusi au mai multe realizari decat dvs. Instabilitatea psihica a dvs e clara. Nu e rau. Daca va acceptati soarta,incetul cu incetul, va veti reveni. si nu e nevoie sa aveti pe cineva in familie cu tulburari psihice! experimentati dvs in persoana sentimentul! Nu va temeti! Toti facem asta la un moment dat in viata! Sanatate(ca sa stiti de pe acum, e ultima urare pe care vi-o fac intru-cat, eu v-am blocat deja si am dat raport pentru modul in care ati ales sa imi vorbiti, epuizand orice forma de a vorbi civilizat, ca un om nevrotic netratat care abia asteapta sa sara cu cate-o jignire sau injuratura la adresa cuiva.

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

''Pastati-le'',bineinteles ca nu am sa las unul ca dvs sa ma corecteze. Iauzi la el,cica ''doctorandus'' laughing))) Nu ti se potriveste deloc titlul cu care te autoproclamat,omule. Te-am citit imediat dupa comportamentul tau. Asta spune multe,chiar daca tu nu recunosti. Pe langa asta,iti recomand sa te tratezi din timp. Maine,poimaine intri intr-o psihoza si poate te crezi medic,desi,spre deosebire de mine,care ma afisez ca si psiholog,eu macar am un curs absolvit care imi permite sa ajut oameni pe gratis,daca vreau. Tu,in schimb,fara autorizatie,nu vei profesa niciodata si stim amandoi de ce nu o vei face. Oamenii instabili psihic nu au ce cauta la medicina,cu atat mai mult in cazul in care esti un om extrem de egoist,ca si tine,de altfel. Uite ca incet,incet, iti pierzi respectul cat si importanta pe acest site. Esti un nobody, asa ai fost si anul trecut si anul asta si asa vei fi si de acum incolo. Aici e nevoie de oameni calificati, nu de plictisiti si frustrati care si-ar dori sa fie medicini, dar nu au legatura cu domeniul.

| Donsavas a răspuns:

Draga mea,cert este ca fie cu licenta,fie fara licenta,eu te pot ajuta, daca imi acorzi o sansa! Nu strica sa incerci. Sincer sa fiu, tare curios mai sunt sa vad daca mai apar alti psihologi ''falsi'' ca mine care ajuta oamenii pe gratis, doar pentru a face o fapta buna happy
Te astept sa-mi scrii, inca o data!

| doctorandus a răspuns (pentru Donsavas):

Tu ai scris cu mana ta ca nu ti-ai luat licenta sau a scris asta hackerul? Daca n-ai licenta, nu esti psiholog, esti un biet impostor.

| Donsavas a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am scris. biet impostor? ok! ma voi recomanda cum doresc eu si voi ajuta cate persoane vreau eu. Gata? incetezi in a-mi mai scrie sau vrei ceva de la mine?

| doctorandus a răspuns (pentru Donsavas):

Da, vreau sa incetezi sa te numesti psiholog pentru ca nu ai licenta in psihologie.

ART. 2
(1) Au dreptul să exercite profesia de psiholog:
a) cetăţenii români;
b) cetăţenii statelor membre ale Uniunii Europene şi ai celorlalte state din Spaţiul Economic European, prin stabilire în România sau în regim de servicii temporare;
c) cetăţenii din alte ţări cu care România are convenţii bilaterale în domeniu.
(2) Exercitarea profesiei de psiholog cu drept de liberă practică se face de către persoanele prevăzute la alin. (1), care au absolvit o instituţie de învăţământ superior de specialitate, cu diplomă de licenţă în psihologie sau asimilată, obţinută într-o instituţie de învăţământ superior acreditată, din România sau din străinătate, recunoscută sau echivalată, după caz, potrivit legii.

http://www.mmuncii.ro/......3-2004.pdf

"Diploma de licenta asimilata se refera la licenta in psihosociologie doar.Pentru psihoterapie se admit si cei cu licenta in medicina, as. sociala, psihopedagogie, etc.Acestia, insa, nu pot avea titlul de psiholog.Sa nu producem confuzii..."

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Stai linistita, vei gasi pe cineva la fel ca tine cu care sa fii impreuna si atunci nimic din ce zice restul lumii nu va mai conta. Nu inteleg nici acum de ce te intereseaza, trimite-i la origini.

| BlackRose03 a răspuns:

Nu te lua dupa parerea celorlalti, nu ar trebui sa pui la suflet pentru astfel de persoane.La ce iti trebuie prieteni sau iubit daca se uita la fizic, nu la moral?
Cand te jignesc ignora-i.Cand se iau de tine treci pe langa ei.Cand te mai ranesc emotional gandeste-te ca au mai multe defecte ca tine.
Fi fericita cu persoana ta, nu incerca sa fi ca altii.Ttebuie sa fi tu insati, speciala in felul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea s-a distrus atunci cand fizicul a inceput sa conteze mai mult decat sufletul.

| LinxCont a răspuns:

Nu esti urata, din contra esti foarte frumoasa. Fetele cu piele alba si pistrui sunt foarte frumoase si atragatoare. Acum esti mica si de aceea esti mai slaba, fara forme, cu picioare lungi si subtiri. Asa e normal sa fii, asa cum esti acum. Daca ai fi mai grasa si cu forme, peste cativa ani ai putea avea probleme cu greutatea si ai fi nevoita sa tii regim alimentar cu calorii putine ca sa mai slabesti, insa asa cum esti acum e foarte bine si mai tarziu nu vei avea nici o problema. Trebuie sa fii optimista, sa ai incredere in tine si sa nu dai importanta persoanelor care zic ca nu ai fi frumoasa si alte lucruri false asemanatoare.

| georgianasiiulia a răspuns:

Fiecare om este frumos in inima lui nu conteaza cu arati conteaza cum ai inima si sufletul.

| cristinel375 a răspuns:

Dupa parerea mea este absolut incredibil la cata rautate s-a ajuns in lumea asta si la cum sunt criticati unii oameni doar pentru ca au niste probleme pe care daca le-ar fi avut ei nu ar mai lua totul asa in ras.
Eu zic sa nu pui la suflet toate jignirile si toate aberatiile astea deoarece acele persoane nu judeca si nu au altceva decat sa critice si sa faca misto in ziua de azi; dumnezeu te-a lasat cu un scop pe acest pamant, nu sa dai explicatii unora sau sa fii pe placul lor.Fiecare e frumos in felul lui si ar fi bine sa apreciezi doar pe cei care iti sunt alaturi, aspectul fizic sa stii ca o sa invinga intr-o zi, conteaza ce ai in suflet.
Fii tare si bucura-te de viata pe care o ai...doar atat.

| xxt0much a răspuns:

Foloseste produse cosmetic organice arunca o privire pe situl asta.
https://organik.ro/account/activereferal-8f00bec0e4c673ff47ee894c774e64ec

| Mary9898 a răspuns:

Heiii, stiu ca raspunsul meu nu te va ajuta cu nimic, dar voiam sa stii ca si eu ma aflu in aceeasi situatie ca si tine. Si eu sunt complexata exact de aceleasi lucruri, atat de pistrui, de par, cat si de faptul ca sunt slaba... :/

| COCECOCOC a răspuns:

Hey, nu-ti face griji, sufletul conteaza nu felul in care arata corpul tau, nici eu nu sunt prea frumoasa, parul meu este extrem de des plus ca am putin mai multe kilograme in plus, uite niste factori ce te pot face urata întradevar : orgoliul, inselaciunea, invidia, egoismul etc.
Mie îmi iese cate un cos in fiecare saptamana si abia trece.
Dumnezeu iubeste orice fiinta de pe acest pamant, îi va pedebsi pe cei rai iar cei cu inima buna îi va rasplatii.
Vorbele lumii nu îți vor schimba înfatisarea, ele trebuie sa treaca pe langa tine ca fulgerul. Nu-i asculta, dovedestele ca nu ai nevoie de aberatiile lor, ei nu o sa te mai bage in seama.
Sa-ti spun o mica poveste de a fostei mele profesoare:
Era o eleva ce radea fara oprire de alta fata, aceasta avea un nas foarte apropiat de gura, cand cea care radea mereu a devenit adult, a adus pe lume o copila cu acelasi defect la fata, la scurt aceasta a murit din cauza bolii. Eu sper ca ti-am fost de folos : ) Paaa!